Wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym

biedermeier_2018_feat

[ A+ ] /[ A- ]

3 stycznia klasy 4a i 4b wraz ze swoimi wychowawcami odbyli pouczającą podróż w czasie. Inspiracją do tej przygody była wystawa czasowa „Biedermeier” w Muzeum Narodowym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest to pierwsza wielka wystawa historyczna poświęcona sztuce „udomowionego romantyzmu”. W ramach lekcji muzealnej „Marzenia i plany – dziś i 200 lat temu” uczniom przybliżono świat biedermeieru i życie XIX-wiecznych mieszczan. Dowiedzieliśmy się, że najchętniej spędzali czas w zaciszu domowego salonu i w modnych uzdrowiskach, w gronie rodziny i przyjaciół, na spotkaniach towarzyskich wypełnionych wspólną lekturą, muzykowaniem i śpiewem, przepadali za pisaniem listów, prowadzeniem sztambucha i robótkami ręcznymi. Biedermeier był bowiem nie tylko stylem w sztuce, ale i stylem życia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania, które miały pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na ważne pytanie: jak wyobrażam sobie swoje dorosłe życie. Czy biedermeirowskie dzieła sztuki pomogły w znalezieniu odpowiedzi? Hmm…. fotorelacja pokazuje, że na pewno były inspiracją do burzy mózgów i pozwoliły popuścić wodze fantazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *