Podsumowanie tegorocznej polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

wymiana_podsumowanie_kultura_2018_feat

[ A+ ] /[ A- ]

Print

W dniach 15-22 września 2018r. miała miejsce w naszej szkole dziesiąta edycja projektu wspieranego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży pt. „Zachować pamięć”.

W ramach tego przedsięwzięcia młodzież poznaje wzajemnie historię, kulturę, język i zwyczaje swojego sąsiada zza Odry. Po wiosennej wizycie naszych uczniów w Wetter w Niemczech, przyszedł czas na rewizytę w naszej szkole. W sobotę, 15 września powitaliśmy naszych gości na lotnisku, gdzie po rozlosowaniu zadań dotyczących miejsc wartych zobaczenia w Warszawie zaprosiliśmy ich na pełen wrażeń weekend z rodziną goszczącą.

Od poniedziałku kontynuowaliśmy realizację w gronie uczniów i nauczycieli oraz pośrednika językowego.

Dzień rozpoczęliśmy od sesji gier i zajęć integracyjnych oraz zapoznaliśmy młodzież z Niemiec z budynkiem szkolnym, a pani dyrektor szkoły oficjalnie przywitała młodzież. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się warsztaty „Młodzież w okresie socjalizmu narodowego” oraz zwiedzanie ekspozycji pod okiem przewodnika w języku niemieckim.

We wtorek nasi niemieccy goście towarzyszyli swoim partnerom w lekcjach matematyki, języka niemieckiego i języka angielskiego w szkole. Polscy uczniowie przygotowali też wybory do Samorządu Szkolnego, które obserwowała międzynarodowa publiczność. Następnie podsumowaliśmy pierwsze dni projektu i omówiliśmy wykonane dotychczas prace.

W środę uczniowie brali udział w grze miejskiej dzięki której poznali Warszawską Starówkę i Krakowskie Przedmieście, a wieczorem odbyły się warsztaty taneczne ze studiem tańca ArtDance.

Warto wspomnieć, że w piątek odbyło się też podsumowanie i ewaluacja projektu.

W sobotę 22 września zakończyła się rewizyta młodzieży niemieckiej w ramach projektu „Zachować pamięć”.  Na śniadaniu, pięknie przygotowanym przez rodziców polskich uczniów, rozdano dyplomy udziału w projekcie. Na Lotnisku Chopina łzom i zapewnieniom dozgonnej przyjaźni nie było końca. Cieszymy się, że po raz kolejny projekt wymiany okazał się ogromnym emocjonalnym doświadczeniem.

Serdecznie dziękujemy niemieckim nauczycielom Mareike Müller i Kathrin Feuler oraz naszym polskim opiekunom Aleksandrze Adamek i Tomaszowi Orciuchowi za całokształt prac nad projektem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *