Komponent historyczny polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

wymiana_podsumowanie_historia_2018_feat

[ A+ ] /[ A- ]

Print

W czwartek uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej wraz ze swoimi opiekunami udali się do Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie k/Lublina. W Nasutowie należącym do gminy Niemce 🙂 przywitała ich piękna słoneczna pogoda. Młodzież wzięła udział w warsztatach tworzenia witraży.  Praca ze zdjęciami metodą „Artefakty”  pomogła przygotować się do wizyty w miejscu pamięci i wejrzeć w treści oczekujące nas nazajutrz na Majdanku. Nastąpiły długie rozmowy na temat obozu koncentracyjnego i naszej wspólnej, bolesnej historii. Z trzydziestu siedmiu młodych uczestników zajęć  trzydzieści cztery osoby zdecydowały się na wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku.

W piątek przywitały nas na przedmieściach Lublina trenerki działu edukacji i zaprosiły najpierw na film „Świat za drutami” prezentujący postawy i doświadczenia więźniów Majdanka. Podczas filmu popłynęły pierwsze łzy wzruszenia. Następująca po filmie dyskusja nakierowała nasze myśli na takie hasła jak człowiek, przetrwanie, przyjaźń, godność. Słoneczna pogoda pozwoliła nam przez kilka kolejnych godzin wędrować po terenie byłego obozu nazistowskiego.

Uczniowie doświadczyli również trzeciego spotkania z historią. Odbyło się ono w poniedziałek i miało miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizytę w muzeum poprzedziło przygotowanie merytoryczne, a dzień po wizycie obfitował w refleksje i przemyślenia uczniów polskich i niemieckich.

Edukacja historyczno-społeczna w czasie projektu nie ograniczała się tylko do przekazywania wiedzy, lecz pozwalała kształtować system wartości moralnych, uczyła sprawiedliwości społecznej oraz poszanowania praw człowieka.

Po chwilach zadumy i minucie ciszy przy Mauzoleum pod napisem „Los nasz dla was przestrogą” powróciliśmy do placówki kształceniowej w Nasutowie. Uczniowie przelali tam swoje emocje na plakat i mówili o wspólnej drodze do zachowania pamięci. Uświadamiali sobie niebezpieczeństwa wynikające z obojętności społecznej oraz mówili o potrzebie kreowania zachowań opartych na wrażliwości, empatii, tolerancji i odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *