Apel w rocznicę upadku Powstania Warszawskiego

1-sierpnia-1944-3_feat

[ A+ ] /[ A- ]

2 października 2018r. odbył się apel „Pierwszy Sierpnia…” w rocznicę upadku Powstania Warszawskiego.

„1 sierpnia dzień krwawy

Powstał naród Warszawy

By stolicę uwolnić od zła”

W 1944 w gorące sierpniowe popołudnie wybiła godzina „W”. Warszawiacy mieli dość! W latach okupacji niemieckiej stolica poddana była wielkiej presji, systematycznemu i bezwzględnemu procesowi eksterminacji mieszkańców. Warszawiacy pragnęli walczyć o wolność jak już wiele razy w historii. Obiecywana pomoc nie nadeszła. Powstanie upadło!

Powstańców wywieziono do obozów jenieckich. Rotmistrz Witold Pilecki znalazł się w obozie w Murnau. Ocalałych z rzezi mieszkańców wywieziono do obozów zagłady, w tym do Auschwitz.

Ukochane miasto, na osobisty rozkaz Hitlera, doszczętnie obrabowano i zniszczono. Palono dom po domu.

„Naród gdy pragnie wolnym być musi o wolność się bić, robić powstania, zdrajców przeganiać inaczej nie znaczy nic.”

Apel przygotowali uczniowie: Barbara Ryś, Krzysztof Wilk, Jan Cabak (z klasy 7), Dorota Janiszewska, Zofia Malinowska, Maja Młodzińska (z klasy 5a) oraz Barbara Stasiak (z klasy 6) pod opieką p. Marii d’Erceville oraz p. Pawła Kimuli.

Maria d’Erceville

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *