Koncert pt. „Lata 20-te, lata 30-te”

fznor_vivid

[ A+ ] /[ A- ]

28 marca 2019r. nawiązując do obchodów 100-lecia niepodległości Polski, odbył się koncert będący próbą przybliżenia życia kulturalnego i naukowego w Polsce, zaraz po odzyskaniu niepodległości, czyli po 1918 roku.

Szczególny nacisk twórcy koncertu (p. Aleksandra Kondraciuk oraz p. Małgorzata Mojsak) położyły na latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Odbyliśmy cudowną podróż w czasie do lat kiedy swą świetność przeżywali tacy artyści jak mistrz Karol Szymanowski oraz działający w jego kręgu Ludomir Różycki i Feliks Nowowiejski.

Feliks Nowowiejski skomponował m.in. muzykę „Hymnu do Bałtyku” do słów Stanisława Rybki, oficera powstania wielkopolskiego, czy też arię „Odejdź Jasiu od okienka” z niedokończonej opery buffo „Kaszuby”.

Z kolei Karol Szymanowski uznawany był za jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Jego znaczenie dla muzyki polskiej można porównać z pozycją Fryderyka Chopina. Uważa się, że „podniósł muzykę polską na poziom europejski”. Styl komponowania Karola Szymanowskiego ulegał wielu przemianom. Jego muzyka jest zawsze pełna emocji, ale emocje kontrolowane są jednak przez intelekt, ponieważ kompozytor bardzo dużą wagę przykładał do konstrukcji utworu i jego formy.

W końcu nadszedł czas na Ludomira Różyckiego, który urodził się w Warszawie w 1883 roku, a zmarł w Katowicach w 1953 roku. Był nie tylko kompozytorem, ale również dyrygentem i pedagogiem. W młodości tworzył poematy symfoniczne szukając inspiracji w polskim malarstwie i literaturze. Tak powstały poematy „Stańczyk” nawiązujące do obrazu Jana Matejki, czy „Bolesław Śmiały” według poematu Stanisława Wyspiańskiego. Po 25 roku życia tworzył głownie  utwory sceniczne: napisał 7 oper, 2 balety i 1 operetkę. W latach dwudziestych powstały najpopularniejsze utwory Różyckiego: opera „Casanova” oraz balet „Pan Twardowski”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *