Hydrostatyka w klasach siódmych

IMG_0232

[ A+ ] /[ A- ]

Klasy siódme w tym tygodniu zakończyły na fizyce cykl zajęć z hydrostatyki i aerostatyki. Nasze rozważania można by podsumować zdaniem: wszystko na świecie dąży do równowagi, każdy układ próbuje się zbalansować. Dowodów na słuszność tego sformułowania dostarczyły nam przeprowadzone doświadczenia z naczyniami połączonymi, szlauchwagą czy z balonem w naczyniu próżniowym. Uczyliśmy się sposobów pozbycia się wody z akwarium za pomocą wężyka i bez udziału pompki. Ponadto obserwowaliśmy skutki prawa Pascala na odpowiednio przygotowanej strzykawce. Najciekawsze jednak było doświadczenie wykazujące zależność ciśnienia hydrostatycznego od głębokości. Wykorzystaliśmy do tego interesujący układ doświadczalny oparty o U-rurkę z wodą. Jednak najwięcej emocji w tym eksperymencie przysporzyło nam zanurzanie sondy w wiaderku z wodą. 

.

Kolejna lekcja dotyczyła prawa Archimedesa. Nie mogliśmy się oprzeć, aby sprawdzić jego słuszność, wszak zostało sformułowane ponad dwa tysiące lat temu. Wykonaliśmy więc doświadczenie, które stało się dowodem na prawdziwość tezy postawionej przez tego filozofa. Czy wiecie, jaka ciekawa historia wiąże się z odkryciem prawa wyporu? 

Michał Żbikowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *