Wymiana pol-niem 2016/2017

[ A+ ] /[ A- ]

pnwm_baner

W dniach 16-23 września 2017r. ma miejsce w naszej szkole druga część projektu wspieranego przez Polsko-niemiecką współpracę młodzieży pt. „Zachować pamięć”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież poznaje wzajemnie historię, kulturę i zwyczaje swojego sąsiada zza Odry. Po wiosennej wizycie naszych uczniów w Wetter w Niemczech, czas na rewizytę w naszej szkole.

W sobotę, 16 września powitaliśmy naszych drogich gości na lotnisku, w rodzinach i przez panią dyrektor w szkole. Rozpoczęliśmy sesję gier i zajęć integracyjnych oraz zapoznaliśmy młodzież z Niemiec z budynkiem szkolnym.

Ciąg dalszy relacji zdecydowanie nastąpi 🙂

 


Po pełnym wrażeń weekendzie spędzonym u rodzin goszczących, nasi niemieccy goście wraz z partnerami z Polski rozpocęli w poniedziałek realizację projektu historycznego „Zachować pamięć”. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyły się warsztaty „Codzienność w cieniu zagłady. O życiu w Warszawskim getcie”.


We wtorek, w Domu Spotkań z Historią, nasza polsko-niemiecka młodzież uczestniczyła w warsztatach pt. „Człowiek w systemie totalitarnym”. Po południu uczniowie brali udział w grze miejskiej dzięki której poznali warszawską Starówkę i Krakowskie Przedmieście.


W środę nasi niemieccy goście towarzyszyli swoim partnerom w zajęciach w szkole. Polscy uczniowie przygotowali też prezentację poświęconą patronowi naszej szkoły Witoldowi Pileckiemu oraz przyblizyli postać Ireny Sendlerowej. Następnie podsumowano pierwsze dni projektu i omówiono wykonane dotychczas prace.


W czwartek uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej wraz ze swoimi opiekunami udali się na wycieczkę do Gdańska i Sopotu. W Gdańsku przywitała ich piękna słoneczna pogoda. Młodzież odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. W Sopocie mieli okazję zobaczyć piękne molo, plażę i kupić pamiątki.


W sobotę 23 września zakończyla sie rewizyta młodzieży niemieckiej w ramach projektu „Zachować pamięć”. Warto wspomnieć, że w piątek 22 września w szkole odbyło się podsumowanie i ewaluacja obu części projektu. Efektem wspólnych działań był plakat, dzięki któremu udało się zebrać dotychczasowe prace w jedną całość i pokazać naszą wspólną drogę do zachowania pamięci.

Rozdano też dyplomy uczestnictwa w projekcie , no i na koniec małe co nieco…


W sobotę 23 września br na lotnisku Chopina łzom i zapewnieniom dozgonnej przyjaźni nie było końca. Cieszymy się, że po raz kolejny projekt wymiany okazał się ogromnym sukcesem. Serdecznie dziękujemy niemieckim nauczycielom Mareike Muller i Manuelowi Landers oraz naszym polskim opiekunom Aleksandrze Adamek i Małgorzacie Mojsak.