• Święto niepodległości tuż tuż...
          • Święto niepodległości tuż tuż...

            05.08.2023

            Z tej okazji w piątek 28 października uczniowie klas 4a i 4b wybrali się na lekcję muzealną do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, czyli do kwatery głównej Muzeum Niepodległości. Tematem przewodnim lekcji była moda na patriotyzm. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do podróży w czasie, podczas której przewodnik z pasją opowiadał o różnych postaciach zaangażowanych w działalność patriotyczną na rzecz Polski.

            Pojawiły się bohaterki w spódnicach i to nie tylko Emilia Plater, ale także Helena Modrzejewska, Irena Sendlerowa czy Elżbieta Zawadzka „Zo”, jedyna kobieta wśród cichociemnych, która brnęła w śniegu przez Pireneje i skakała na spadochronie.

            Uczniowie byli bardzo zdziwieni aktywnością polskich patriotek, a pracownik muzeum pozytywnie zaskoczony wiedzą historyczną naszych czwartoklasistów. Jako uzupełnienie lekcji uczniowie obejrzeli a następnie wykonali z filcu przykładową biżuterię patriotyczną. Czy wiedzieliście, że kotwica nie symbolizuje walki tylko nadzieję?

            Monika Andrzejewska

        • Genetyka nie taka straszna...
          • Genetyka nie taka straszna...

            05.08.2023

            Co roku wizja genetyki i biologii komórki powoduje przerażenie w oczach niektórych uczniów. Aby ten „strach” oswoić, chętni uczniowie klas 8A, 8DW, 5 wykonali modele budowy DNA i komórek zwierzęcych, roślinnych oraz bakteryjnych. Ich zdolności manualne, kreatywność i zaangażowanie nie miały granic.

            W ten oto sposób powstały imponujące prace. Uczniowie rozpracowywali modele na różne sposoby. W użyciu były: koraliki, plastelina, styropian, patyczki, owoce, makaron, kisiel, żelatyna, żelki i nie tylko. Prace były jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne - tak jak informacja genetyczna zawarta w DNA. A oto efekty ich pracy.

            Marzena Pietrucha

        • Odliczamy do Dnia Dyni!
          • Odliczamy do Dnia Dyni!

            05.08.2023

            Wzorem lat poprzednich, Samorząd szkolny przygotowuje się do obchodów Dnia Dyni. W tym roku dzień ten przypada na 10 listopada. Nasza koncepcja tego dnia to zabawy ruchowo-zręcznościowe z motywem przewodnim dyni.

            1. Atrakcje zostaną przeprowadzone na szkolnym boisku. Zaliczenie każdego stoiska/zadania to kolejna pieczątka zebrana na specjalnym karnecie. Komplet pieczątek przekłada się na nagrodę.

            2. Zachęcamy do przebrania się w kostium nawiązujący do Dnia Dyni i szeroko pojętych motywów jesiennych.

            3. W dniach 8 i 9 listopada, na lekcjach języka angielskiego, uczniowie będą drążyć dynie. Prosimy o zakup dyni (nie za dużych), abyśmy w czasie 45 minut byli w stanie zrobić z nich cuda. Dynie posłużą jako dekoracje podczas Dnia Dyni, potem zaś chętnie poświecą oczami na przydomowych tarasach czy w ogrodach.

            4. Finałem całego dnia będzie wspólna uczta przy ciągnącym się na całej długości korytarza stole. W tym celu, każdy uczeń i każda klasa proszone są o przyniesienie do szkoły przysmaków, np. babeczek, ciastek i innych słodkości przygotowanych własnoręcznie lub gotowych. Uczestnictwo w uczcie zapewni możliwość, przynajmniej teoretyczną, skosztowania wszystkich specjałów ze wszystkich klas :)

            Samorząd szkolny

        • Wyniki konkursu plastycznego „Warszawa w jesiennej aurze”
          • Wyniki konkursu plastycznego „Warszawa w jesiennej aurze”

            05.08.2023

            Konkurs plastyczny „Warszawa w jesiennej aurze”, organizowany przez bibliotekę szkolną, został rozstrzygnięty. Jury po wnikliwej analizie prac (z niemałym trudem) wyłoniło zwycięzców. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i wykonane z dużym zaangażowaniem.

            A oto wyniki:

            Kl. 1:

            • 1 miejsce -  Wiktoria Dulnik kl. 1a oraz Kacper Rosiński kl. 1a
            • 2 miejsce – Blanka Gawrońska kl. 1b
            • 3 miejsce – Tomasz Buczel kl. 1a oraz Jakub Czesuch kl. 1a
            • Wyróżnienia – Maria Salamońska, Nina Dziedzic oraz Natalia Kot z kl. 1a

             

            Kl. 2:

            • 1 miejsce – Stanisław Czajka kl. 2b oraz Michał Sadoch kl. 2a
            • 2 miejsce – Gabriela Buczel kl. 2a
            • 3 miejsce – Piotr Żochowski kl. 2b oraz Kornelia Dudek kl. 2a
            • Wyróżnienia – Maja Litwińska kl. 2a, Szymon Rosiński kl. 2a oraz Wiktoria Szymańska kl. 2b

            Kl. 3:

            • 1 miejsce – Albert Czesuch kl. 3b, Antoni Salamoński kl. 3a, Antoni Czajka kl. 3a

            Kl. 4:

            • 1 miejsce – Mikołaj Warszawa kl. 4b i Natalia Pilarska kl. 4b
            • Wyróżnienie – Ignacy Węcławski kl. 4b

            Dziękuję wszystkim za udział w konkursie i gratuluję zwycięzcom.

            Irena Kietlińska-Brewko

        • Wycieczka do Muzeum Polin
          • Wycieczka do Muzeum Polin

            05.08.2023

            W piątek 4 listopada klasy młodsze odwiedziły Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych warsztatach edukacyjnych. Klasa 1a wyruszyła w podróż do najdawniejszych czasów, podczas której poznała zapomniane już zawody. Dzieci z klasy 1b bawiły się w zabawy dzieci żydowskich oraz nauczyły się gry w klipę i cymbergaja. Klasa 2a była z wizytą w dawnym domu żydowskim i poznała panujące tam zwyczaje. Dzieci z klas 2b i 3a uczestniczyły w wystawie czasowej dotyczącej kuchni żydowskiej, podczas której poznały produkty koszerne i trefne. Uczniowie klasy 3b zagłębili się w świat książek.

            Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci miały okazję zapoznać się z inną kulturą i dowiedzieć się, że to co nas różni jest piękne i ciekawe.

            Małgorzata Jakubowska

        • Z wizytą w Domu Rodziny Pileckich…
          • Z wizytą w Domu Rodziny Pileckich…

            04.08.2023

            2 listopada miałam ogromny zaszczyt uczestniczyć w uroczystym otwarciu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Muzeum utworzone staraniem miejscowego samorządu przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej jest pierwsza placówką muzealną poświęconą rodzinie Pileckich i Ostrowskich.

            Jako dyrektor szkoły, która nosi imię Rotmistrza od 10 lat, zostałam zaproszona przez dyrektora muzeum Pana Karola Madaja na dzisiejszą uroczystość. Muzeum mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej) – żony Witolda Pileckiego. Wielokrotnie gościł w nim sam Rotmistrz, a w czasie wojny i do 1949 roku dom ten był schronieniem dla jego żony i dzieci, syna Andrzeja i córki Zofii.

            Jeden z najważniejszych gości, Andrzej Pilecki w kilku czułych słowach opowiedział o swojej mamie Marii, cichej bohaterce drugiego planu (krótkie nagranie w osobnym poście).

            Ekspozycja stała Muzeum „O Witoldzie i Marii Pileckich”, którą miałam przyjemność obejrzeć, oddaje głos naszemu bohaterowi, jego najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom. Pokazuje historię Witolda i Marii Pileckich na tle wielokulturowego miasta Ostrów Mazowiecka.

            Muzeum proponuje bardzo ciekawe lekcje dla dzieci i młodzieży. Na pewno będziemy częstymi gośćmi…

            Małgorzata Mojsak

          • Andrzej Pilecki czule o swojej mamie Marii

            04.08.2023

            Oto jak Andrzej Pilecki w kilku czułych słowach opowiada o swojej mamie Marii, cichej bohaterce drugiego planu. Nagranie zostało zarejestrowane 2 listopada 2022r. podczas uroczystego otwarcia Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Na otwarciu muzeum naszą szkołę reprezentowała dyrektor Superszkoły Pani Małgorzata Mojsak na zaproszenie dyrektora muzeum Pana Karola Madaja.

            Muzeum utworzone staraniem miejscowego samorządu przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej jest pierwsza placówką muzealną poświęconą rodzinie Pileckich i Ostrowskich.

        • Edukujemy się pod czujnym okiem Straży miejskiej
          • Edukujemy się pod czujnym okiem Straży miejskiej

            04.08.2023

            W dniu 26 października do naszej Szkoły przybył Inspektor Straży Miejskiej Pan Krystian Sękulski. Przeprowadził bardzo interesujące zajęcia dotyczące karty rowerowej o którą ubiegają się uczniowie klas 4, 5 i 6. Wykład, który nasz gość obrazował ciekawymi slajdami, przerodził się w ciekawą i niekończącą się dyskusję na tematy interesujące uczniów.

            Pani Dyrektor, która oglądała jedno ze spotkań skonkludowała, że taka formuła świetnie sprawdza się w szkole i w dobrze rozumianym interesie nas wszystkich jest dalej ją owocnie kontynuować. Dziękujemy bardzo Inspektorowi Sękulskiemu za wizytę.

            Wiktor Horbaczewski

        • Orientuj się!
          • Orientuj się!

            04.08.2023

            Tymczasem na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 5 dokonują wstępnej preorientacji zawodowej. Analizując wszystkie plusy dodatnie oraz ujemne poszczególnych zawodów, na szczyt listy najbardziej pożądanych profesji przebojowo wdziera się fryzjer damski oraz rolnik choć ten ostatni ciągle bez żony :)

            Wcielaniu się w poszczególne zawody towarzyszyła prezentacja słownictwa branżowego związanego z akcesoriami niezbędnymi do wykonania danej pracy.

            Cokolwiek by nasi uczniowie nie postanowili odnośnie swojej przyszłej ścieżki zawodowej, mamy nadzieję, że nie doznają zawodu... :)

        • Czym byłaby elektronika bez lutowania?
          • Czym byłaby elektronika bez lutowania?

            04.08.2023

            Tych dwóch elementów nie da się rozdzielić. Doskonale wiedzą o tym uczniowie klas ósmych, którzy w czasie wrześniowych lekcji informatyki zagłębiali się w tajniki lutowania. Tak więc zapoznaliśmy się z pojęciami: lut, drut lutowniczy, kalafonia, topnik, płytka drukowana, lutowanie elementów w technologii montażu przewklekanego THT (Trough-Hole Technology) oraz w technologii montażu powierzchniowego SMT (surface-mount technology).

            Wiemy doskonale, że niekiedy elementy są bardzo małe, a często brakuje dodatkowej ręki, dlatego używaliśmy przyrządu zwanego “trzecią ręką”, który był wyposażony w lupę. Uczyliśmy się poprawnie zabielać przewody elektryczne.

            Zapoznaliśmy się z obsługą odsysacza cyny. Lutowaliśmy I wylutowywaliśmy elementy elektroniczne za pomocą lutownicy grotowej, ale chyba najciekawsze było wykorzystanie stacji lutowniczej z funkcją HotAir. Szkoda, że niedługo trzeba będzie znów włączyć komputery... A może by je tak rozlutować...

            Sprzęt wykorzystany na lekcjach został zakupiony w ramach programu

            #LaboratoriaPrzyszłości 

            #laboratoriaprzyszlosci

             

            Michał Żbikowski

        • O czym szumi woda?
          • O czym szumi woda?

            04.08.2023

            O czym szumi woda? Ile tonów kryje w sobie garnek? Czy fala dźwiękowa łaskocze? Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy 6b podczas zwiedzania ekspozycji "GraMY - WYgramy" w Centrum Nauki Kopernik. 

            Z kolei wystawa "Przyszłość jest dziś" pomogła im poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata. Nie zabrakło także akcentów literackich. Tuż przy wejściu naszą uwagę zwrócił elektroniczny poeta. Ciekawe skąd czerpie natchnienie taki komputerowy artysta?

            Anna Dźwigniewska

        • 10. edycja Biegu RUNbertów już za nami
          • 10. edycja Biegu RUNbertów już za nami

            04.08.2023

            W biegu głównym na 5 km wystartowało ponad 300 osób, zaś w biegu dzieci - 185 młodych sportowców, wśród nich ponad 30 uczniów naszej szkoły. Byliśmy najliczniej reprezentowaną rembertowską szkołą na tych zawodach. No i oczywiście nie obyło się bez sukcesów!

             

            W grupie rocznikowej 2014/15 całe podium zajęły uczennice naszej szkoły:

             

            1. miejsce - Kot Natalia,

            2. miejsce - Michalik Jagoda,

            3. miejsce - Dolecka Magda.

             

            W grupie rocznikowej 2012/13:

             

            1. miejsce - Michał Kot,

            2. miejsce - Pilarska Natalia.

             

            W grupie wiekowej 2010/11:

             

            2. miejsce - Dolecka Weronika

             

            Warto też pogratulować rodzicom którzy nie tylko wspierali swoje pociechy, ale też sami pokonali dystans 5 km :)

             

            Za zdjęcia dziękujemy: Fotokreacja Różne Pstryki oraz AZS Warszawa

             

            Adam Matyja

        • Tajemnicze znaki muzyczne
          • Tajemnicze znaki muzyczne

            04.08.2023

            A tymczasem uczniowie klasy piątej intensywnie pracują nad muzycznymi planszówkami. W nich tajemnicze znaki muzyczne. Czy ktoś z Was wie co to volta, repetycja, d. c. al fine czy może fermata?

            Oni już to wiedzą. Znaki przydatne wszystkim śpiewającym i grającym na instrumentach. Nie można ich nie znać.  Pozwalają zaoszczędzić duuuużo papieru, co w dzisiejszych czasach jest rzeczą niezwykle ważną :)

            Aleksandra Kondraciuk

        • Kasztanowe szaleństwo...
          • Kasztanowe szaleństwo...

            04.08.2023

            "Spadły z drzewa dwa kasztany, toczą się po trawie. Zrobię sobie z nich konika, w kąciku postawię.” Korzystając z darów Pani Jesieni dzieci z klasy 1b postanowiły z wcześniej uzbieranych na spacerze kasztanów i żołędzi stworzyć śmieszne ludziki i różne zwierzątka.

            Domki dla jesiennych ludzików powstały z pudełek po butach, liści, kory oraz szyszek. Dzieci wykonując swoją arcydzieła ćwiczyły zręczność manualną rączek a przy tym znakomicie się bawiły. W ten sposób pierwszaki udowadniają, że jesień wcale nie musi być smutna. Popatrzcie sami!

            Anna Tabor

        • Manewry pod kontrolą!
          • Manewry pod kontrolą!

            04.08.2023

            W ramach zdobywania Karty rowerowej uczniowie klas 4-6 w czwartek przeszli ważny test praktyczny na torze manewrowym. Tor ten rozciągał się od boiska aż po chodnik prowadzącym na plac zabaw dzieci. Atmosfera była napięta i widać było dużą koncentrację zdających.

            Na szczęście piękna pogoda i życzliwa pomoc egzaminatorów sprawiła, że przez plac manewrowy przewinęło się prawie 100 zdających. Teraz czeka nas jeszcze spotkanie ze Strażnikiem miejskim oraz końcowy test teoretyczny. Uff, aby do przodu! :)

            Wiktor Horbaczewski

        • Szach mat!
          • Szach mat!

            04.08.2023

            W mijającym tygodniu, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Rembertów w Szachach Drużynowych Dzieci w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Pod czujnym okiem Superszkolnego Arcymistrza szachowego Tomasza Kizerwettera, nasza reprezentacja brawurowo zdobyła złoty medal i zakwalifikowała się do finału WOM.

            Będziemy śledzić jej dalszą karierę i trzymać kciuki, aby w finale witała i żegnała konkurentów tradycyjnym „Szach mat!”

            Oto zwycięski skład:

            🏆 Konrad Siuda (kl. 6a),🏆 Stanisław Paź (kl. 6a),🏆 Adam Kunikowski (kl. 4b) oraz🏆 Janina Kordal (kl. 4a)

        • Rocznica powieszenia przez Niemców 10 zakładników z Pawiaka
          • Rocznica powieszenia przez Niemców 10 zakładników z Pawiaka

            04.08.2023

            17 października poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Adrianna Zwolińska, Nadia Arciszewska oraz Adam Janiszewski pod opieką p. Macieja Skowronka, wziął udział w uroczystościach związanych z rocznicą powieszenia przez Niemców 10 zakładników z Pawiaka.

            Był to odwet za wysadzenie przez oddział Armii Krajowej pociągu pod Celestynowem. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem, który znajduje się w miejscu zbrodni koło stacji kolejowej. Oprócz pocztów sztandarowych ze wszystkich szkól Rembertowskich był burmistrz oraz  przedstawiciele wojska. Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, poczty sztandarowe przeszły kilkaset metrów ulicą Cyrulików pod dom w którym mieściła się drukarnia Władysława Zwolińskiego, w której przez całą wojnę do 1944 roku wykonywano konspiracyjne prace drukarskie i pieczęcie dla Komendy Głównej Armii Krajowej.

            Dziś na tym domu jest pamiątkowa tablica upamiętniająca działalność drukarni. Po krótkiej informacji o pracy drukarni i  złożeniu kwiatów, uroczystość została zakończona, a nasza delegacja wróciła do szkoły.

    • Kontakt z nami

      • Publiczna Szkoła Podstawowa STO im. rtm. W. Pileckiego
      • Sekretariat: 694-193-375 lub (22) 673-54-08
      • al. Sztandarów 2 04-423 Warszawa Poland
      • Sekretariat czynny w godz.: 8:00-16:00
      • Psycholog (awaryjnie): 516-290-296 Pedagog: 514-085-941
      • SKT nr 174 STO Al. Sztandarów 2; 04-423 Warszawa PKO BP: 05 1020 1127 0000 1402 0172 2826 Tytuł przelewu: Darowizna na cele oświatowe Numer KRS: 0000184247
  • Social media