Festiwal Teatralny

[ A+ ] /[ A- ]

Theatrum mundi

W 2016 roku minęło 400 lat od śmierci Williama Szekspira. Zorganizowaliśmy w naszej szkole festiwal szekspirowski. Już od kwietnia nasi uczniowie wcielają się w role Romea i Julii, Makbeta, Hamleta, Katarzyny i Petrycjusza oraz kupca weneckiego. Na początku, podczas prezentacji, poruszyliśmy fundamentalne kwestie dobra, zła, ambicji i żądzy władzy.


„Kupiec Wenecki”

W ramach trwającego w szkole Festiwalu teatralnego, uczniowie klasy 6b pod bacznym okiem Pani Marty Nowickiej stanęli w szranki z niezwykle ciekawym dramatem Szekspira pt. „Kupiec Wenecki”. Młodzi aktorzy z wielką łatwością i naturalnością ukazali, typowe dla Szekspira, wyraziste postacie, namiętności, silne uczucia, dobrze zarysowane tło.

Nie po raz pierwszy postacie kobiece okazują się równe, a nawet lepsze od mężczyzn w intrygach i mądrości. Obok miłości (i to w kilku odsłonach) jest też przyjaźń bezinteresowna i niezłomna.

To nie jest tragedia, to nie jest również komedia. Zwłaszcza dla Szajloka. I to także zasługa Szekspira, że stworzył dzieło niejednoznaczne gatunkowo. Tym większa zasługa uczniów klasy 6b, którzy niezwykle barwnie ukazali niuanse ludzkiej natury, zależności społęcznych i twardych jak skała stereotypów.

Antonio, powszechnie szanowany i lubiany kupiec, postanawia pomóc swojemu przyjacielowi Bassanio uzyskać rękę pięknej (i bogatej, co nie pozostaje bez znaczenia w dalszej części utworu) Porcji, dziedziczce Belmontu. W tym celu pożycza pieniądze od żydowskiego lichwiarza, Shylocka, który godzi się na umowę, jeżeli zostanie w niej zawarty warunek, że w razie nie oddania pożyczki przez Antonia, Szajlok wytnie mu z ciała funt dowolnej części ciała. Antonio zgadza się na ten układ, pewny, że jego statki z towarami przypłyną przed określonym terminem. Niestety dla niego, statki nie dopływają do portu, a czas oddania pożyczonej kwoty jest coraz bliżej…


„Romeo & Juliet”

Wszystko wskazuje na to, iż William Shakespeare na dobre rozgościł się w naszej szkole. Tytułowy dramat tego angielskiego pisarza przypomniał nam o dobiegającym niestety do końca Festiwalu Teatralnym. Aktorami w tym wymagającym dramacie byli uczniowie klasy 4 pod wodzą Pani Katarzyny Lewandowskiej. Choć historia sztuki rozgrywała się w Weronie i Mantui, młodzi adepci sztuki teatralnej tak dokumentnie zatracili się w swoich rolach, że można się było odnieść wrażenie, że stamtąd właśnie pochodzą!

Przyjrzyjcie się jak słowo Szekspira stało się ciałem na naszej szkolnej scenie 🙂


„Hamlet”

2 czerwca 2017r. młodzi aktorzy z klasy 6a dołożyli swoją cegiełkę do szkolnego Festiwalu Teatralnego wystawiając własną dramatu Williama Szekspira pt. „Hamlet”.

W sposób bardzo dynamiczny, żywy oraz przestrzenny (z wykorzystaniem całej powierzchni korytarza) ukazali historię o odwiecznej walce dobra ze złem, o dwoistości ludzkiej natury, przepełnionej czynami godnymi pochwały jak i tymi godnymi potępienia.

Szekspir nie przedstawia nam jasnych definicji i prostych rozwiązań. Ukazuje różne drogi i różne wybory – i związane z nimi ból i cierpienie.

Tytułowy Hamlet nie potrafi – z początku przynajmniej – zaakceptować owej dwoistości i tego, że człowiek nie jest jedynie dobry, że jest jednak w swojej konstrukcji ułomny.

Zresztą, zobaczcie sami…


„Alicja w ogrodzie mówiących kwiatów

Jak wszyscy zapewne pamiętamy, w naszej szkole odbywa się festiwal teatralny pod znakiem literatury anglojęzycznej. Klasa 3a, w ramach tego festiwalu, zaprezentowala spektakl oparty na przygodach Alicji – bohaterki książek Lewis Carroll.

W przedstawieniu pt. Alicja w ogrodzie mówiących kwiatów”które odbyło się 12 maja wzięły udział nastepujace osoby:

Kwiaty: W roli Tygrysiej lilii wystąpiła Ania Miałkowska, w Róże – pierwszą i drugą wcieliły się Wiktoria Sawa i Julka Litwińska, w roli Stokrotek podziwialiśmy Lenę Sawicką i Olę Mazurkiewicz a w roli Fiołków Marcina Szumilasa i Adama Mickiewicza. Jako Ostrożka – Amelka Sitnicka.

Figury szachowe: Jako wieża biała zaprezentował się Antek Kraus a jako czarna – Szczepan Krawczyk. w roli czarnego gońca wystąpił Szymon Bąk, w roli białego – Marcel Sińczak. Czarnego konia zagrał Olek Kowalczuk, zaś rolę domu odegrał Maksymilian Grzywacz.

Ula Wicher stworzyła kreację Czarnej Królowej. W podwójnej roli tytułowej bohaterki – Alicji zobaczyliście Zosię Malinowska i Dorotkę Janiszewską. Autorem aranżacji muzycznej i graficznej był Pan Łukasz Drabek a przyjemność reżyserii i opieki nad przedsięwzieciem przypadła pani Annie Dzierżanowskiej.

Duże brawa dla artystów za wspaniały popis gry aktorskiej  a dla publiczności za ciepłe przyjęcie.


„Kot w butach” w wykonaniu świetlicowej grupy teatralnej „Kukiełkowo”

W piątek 28 kwietnia „Kukiełkowo” – świetlicowa grupa teatralna wystawila spektakl na podstawie bajki J.Brzechwy „Kot w butach.” 

W naszej szkole rozpoczął sie tradycyjny juz festiwal teatralny, w tym roku motywem  przewodnim zostala  literatura angielska.

Świetlicowa grupa teatralna Kukiełkowo,  postanowiła pokazać, że koty,  to zwierzęta prawdziwie międzynarodowe, bo nasz bohater świetnie  odnajduje się zarówno na polskich jak i w angielskich klimatach.  Dobrze się czuje zarówna na polskiej wsi jak i angielskiej prowincji a nawet na dworze królewskim (i zawsze chadza w butach).

W przedstawieniu wzięli udział: Basia Stasiak (kl.4) Ula Wicher (kl.3a) Kalina Śnieg, Julka Połok, Nadia Buraei, Filip Szcześniak (kl.3b) Patrycja Pieńkowska (kl.2b) oraz Amelka Chrzan i Ala Celińska (kl.1).

Wszystkim widzom dziękujemy za obecność i ciepłe przyjęcie.


„Poskromienie złośnicy”

W kolejnej odsłonie uczniowie klasy 3b poskromili złośnicę. W roli Petrycego wystąpił Bruno Dyżewski. Kunszt aktorski olśnił nie tylko rezolutną Julię Długoszek, tytułową złośnicę, czy spokojną Biankę graną przez wszechstronnego Filipa Szczesniaka, ale także publiczność, która świetnie się bawiła. Obawy Baptysty o los córek, genialnie ukazane przez Sebastiana Fliska, okazały się bezzasadne. Również drugoplanowe role zostały nagrodzone gromkimi brawami. Publiczność urzekł także pełen wigoru taniec w wykonaniu całej klasy.


„W stumilowym eko lesie”

25 kwietnia 2017r. uczniowie klasy 5 wystawili przedstawienie pt. „W stumilowym eko lesie”. Sztuka wyreżyserowana przez Panią Iwonę Sowulewską miała wymiar bardzo edukacyjny z bardzo jasno zaakcentowanym przesłaniem i przypomnieniem o tym jak należy zachowywać się w lesie. Szczególny nacisk młodzi aktorzy postawili na kwestię zaśmiecania naszych cennych zasobów leśnych. Sztuka okraszona była akcentami humorystycznymi, dzięki którym myśl przewodnia zapewne na dłużej zagości w świadomości publiczności.

Po przedstawieniu, Pani Joanna Sobczak ogłosiła zwycięzców w konkursie „Wielkanocna figura przestrzenna” oraz wręczyła im nagrody za wysiłek i pomysł włożone w swoje prace.