Uroczystość pod pomnikiem 10 powieszonych

uroczystosc_pod_pomnikiem_2018_feat

[ A+ ] /[ A- ]

Uroczystość pod pomnikiem 10 powieszonych w dniu 16.10.1942 r.

We wtorek 16 października poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystości poświęconej 76 rocznicy powieszenia 10 zakładników w odwecie za akcję „Wieniec” zorganizowaną przez oddział Armii Krajowej. Przy pomniku u zbiegu ulic Cyrulików i Chruściela spotkali się przedstawiciele Ratusza, Wojska oraz szkół z Rembertowa. Byli też weterani wojenni, którzy brali udział w konspiracji. Naszym pocztem sztandarowym dowodził Janek Skoniecki, a towarzyszyły mu Marysia Piedziuk i Dominika Malkut z klasy 8b.

Punktualnie o godz. 12:00 uroczystość rozpoczęła się hymnem narodowym. Następnie krótkie przemówienia wygłosił burmistrz Rembertowa oraz kapelan AszWoj. Później wszystkie delegacje składały wieńce, wiązanki kwiatów i paliły znicze.

Po tej głównej części poczty sztandarowe i delegacje udały się pod dom przy ulicy Cyrulików, gdzie przez całą wojnę mieściła się tajna drukarnia Komendy Głównej Armii Krajowej. Dziś na tym domu znajduje się pamiątkowa tablica. Po krótkiej informacji na temat działalności drukarni, która nigdy nie została   odkryta, i złożeniu kwiatów, organizatorzy spotkania podziękowali wszystkim obecnym za udział w tej uroczystości.

Wraz z pocztem sztandarowym byliśmy w Szkole już przed 13:00 i niestety ostatnie dwie lekcje trzeba było zaliczyć 🙂 „Szkoda, że tak krótko”, mówili członkowie zespołu. Ale mówili też, że warto było uczestniczyć w takiej uroczystości. Ja też tak sądzę.

Wiktor Horbaczewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *