Zgromadzenie patriotyczne przy ul. Chruściela

[ A+ ] /[ A- ]

Centralny Zlot Młodzieży PTTK „PALMIRY” to najstarsza i największa impreza turystyczno-patriotyczna. Jej 52. edycja poświęcona była 70-leciu przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową (14 lutego 1942), 70-leciu akcji „Wieniec” (wysadzenie przez żołnierzy AK torów na wszystkich liniach warszawskiego węzła kolejowego w nocy z 7 na 8 października 1942) oraz 70-leciu tragicznej śmierci więźniów Pawiaka powieszonych i rozstrzelanych przez Niemców 16 października 1942 roku w odwecie za akcję „Wieniec”.

Zlot rozpoczął się 19 października (czwartek) w Zakroczymiu, a w piątek przed południem odbyły się zgromadzenia patriotyczne w miejscach straceń przy ul. Mszczonowskiej na Woli, przy ul. Wysockiego na Pelcowiźnie i przy ul. Chruściela w Rembertowie.  Tuż po południu reprezentanci Zlotu spotkali się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a w sobotę przemierzali Puszczę Kampinoską, by wieczorem stanąć do Apelu Pamięci w Palmirach.

Nasza szkoła, wspólnie z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 im. Bohaterów Westerplatte przy ul. gen. Ziemskiego 23, była współorganizatorem uroczystości w Rembertowie. Pan Marek Ruszczak zapewnił udekorowanie i nagłośnienie rejonu pomnika, oraz poprowadził całą ceremonię, w której wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych dzielnicy, uczniowie naszego gimnazjum oraz delegacje innych szkół rembertowskich oraz pani Bernardyna NITKA – córka jednego z powieszonych w tym miejscu więźniów.

Uczniowie naszego gimnazjum oraz Gimnazjum nr 126 przygotowali pod kierunkiem pani Marii d’Erceville okolicznościowe wiersze, po czym nastąpiło pobranie ziemi z miejsca straceń do urny, którą następnego dnia złożono na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach. Delegacje kombatantów, władz dzielnicy, Domu Kultury „Wygoda” i szkół złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze. Oprawę muzyczną uroczystości (za pomocą komputera) zapewniły dwie nasze koleżanki z klasy I.

Dziękujemy Alicji, Jankowi i Karolowi za piękne recytacje, a pozostałym gimnazjalistom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *