Wymiana pol-niem 2017/2018

[ A+ ] /[ A- ]

pnwm_baner

Dokładnie 14 kwietnia grupa uczniów naszej z klas 7b oraz IIG rozpoczęła wizytę w gimnazjum Geschwister-Scholl-Gymnasium w Wetter an der Ruhr w Niemczech. Nasza wizyta i późniejsza rewizyta naszych partnerów w Warszawie jest owocem corocznej wymiany w ramach polsko-niemieckiej współpracy młodzieży   ️.

Po wylądowaniu na lotnisku w Düsseldorfie , uczniowie zostali odebrani przez rodziny i zakwaterowani w ich domach. O godz. 15 odbyło się spotkanie integracyjno-zapoznawcze wszystkich uczestników wymiany. Przy akompaniamencie pysznych ciast i wypieków naszych gospodarzy, pękały pierwsze lody między uczestnikami . Byliśmy świadkami rodzenia się nowych nowych znajomości i przyjaźni 🙂


Wymiana nabiera tempa

Początek tygodnia okazał się dość intensywny. W szkole kontynuowalismy dzieło integracji i wzajemnego lepszego poznania się. Następnie ruszyliśmy na spacer do Ratusza na spotkanie z Zastępcą Burmistrza miasta Wetter. Po wstępie do historii miasta, zagłębiliśmy się w eksplorowanie najciekawszych zakątków miasteczka z pania przewodnik. Dalsza część dnia przebiegnie pod znakiem wspólnego spędzania czasu młodzieży z niemieckimi partnerami m. in. na kręglach.


Refleksyjny i zadumany wtorek w miejscu pamięci

W więzieniu policyjnym Steinwache przy Dworcu Głównym w Dortmundzie w okresie od 1933 do 1945 r. gestapo więziło, przesłuchiwało i torturowało w sumie 65 tys. osób. Została tu zamordowana bliżej nieznana liczba ofiar, inni zostali skazani na śmierć lub wysłani do obozów koncentracyjnych.

Miejsce pamięci otwarto w 1992 r. Niektóre cele więzienne zostały zrekonstruowane, a wykonane przez byłych więźniów napisy na ścianach – odkryte i zabezpieczone. Wystawa „Opór i prześladowania w Dortmundzie w latach 1933-1945” pokazuje, że również w tym mieście różne grupy społeczne i pojedyncze osoby przeciwstawiały się nazistowskiemu reżimowi, przy czym opór szerzył się przede wszystkim wśród robotników. Wystawa zajmuje się również problemem nazistowskiego wymiaru sprawiedliwości i systemem terroru, ofiarami prześladowań rasistowskich oraz losami robotników przymusowych.

To tutaj właśnie polsko-niemiecka młodzież przyglądała się czarnym kartom historii i dyskutowała o tym jak żyć, aby historia na zawsze już należała tylko do przeszłości…


Środa jest naszym dniem wytchnienia, fizycznego wyczerpania prowadzącego do wyklucia się wielu endorfin i ogólnego dobrego nastawienia do świata 😍😎🤡

W osiągnięciu tego stanu jaźni pomoże nam wizyta w Essen w Parku Trampolin 🙂


Kolonia – wiśnia na torcie pobytu w Niemczech

19 kwietnia udaliśmy się na cały dzień do położonej na zachodzie Niemiec Kolonii należącej do Nadrenii Północnej-Westfalii .

To czwarte co do wielkości miasto Niemiec leżące nad rzeką Ren zauroczyło nas od samego początku, kiedy to wychodząc z dworca kolejowego znaleźliśmy się u samych stóp wizytówki Kolonii – gotyckiej Katedry (Kölner Dom). Wewnątrz, Katedra zaskoczyła nas swoimi ogromnymi gabarytami.

Wystrój wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Spośród nich wyróżniają się dominujący nad gotyckim ołtarzem głównym z II poł. XIII w. relikwiarz Trzech Króli, przedromański krucyfiks Gerona, gotyckie ołtarze Świętej Klary z XIV w. oraz Ołtarz Patronów Miasta – drugi z nich jest dziełem Stefana Lochnera. Ponadto gotyckie rzeźby Marii, Jezusa, Apostołów oraz Madonny Mediolańskiej i Pięknej Madonny, gotyckie stalle, liczne witraże z XIII–XX w.


Piątek dniem podsumowania wymiany

Z każdym dniem czas zdaje się przyspieszać. Piątkowe przedpołudnie upływa nam pod znakiem podsumowania wymiany i snucia wstępnych planów rewizyty niemieckich partnerów w Polsce.