• 8dw sprawozdaje z ostatniej wycieczki
     • 8dw sprawozdaje z ostatniej wycieczki

      25.10.2023

       

      Sprawozdanie z wycieczki nr. 1

       

      Mauzoleum Walki i Męczeństwa 

      W piątek 20 października zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa znajdujące się pod budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na początku obejrzeliśmy oraz wysłuchaliśmy multimedialnej prezentacji, która przedstawiała zdjęcia osób dawniej torturowanych w tym miejscu.

      Nastepnie przeszliśmy z przewodnikiem korytarzem gdzie mogliśmy zobaczyć oryginalne podłogi i podświetlone ściany z wyrytymi przez więźniów napisami. Na jednej ze ścian był wyświetlony za pomocą projektora, cień człowieka - więźnia, który stopniowo opadał z sił, pod wpływem tortur. Obrazom towarzyszyły różne przeraźliwe odgłosy, co oddawało straszny klimat towarzyszący przesłuchaniom i całemu miejscu.

      W Mauzoleum znajdowały się poczekalnie dla ludzi nazywane tramwajami, gdzie więźniowie nie mogli nawet rozmawiać, rozglądać się. Musieli zachować pełne milczenie. W tych niewielkich pomieszczeniach znajdowały się skromne ławki, a ilość ludzi przybywająca tam za duża. Więźniowie nie mieli dla siebie dużo przestrzeni. Kolejnym punktem, była sala przesłuchań, gdzie torturowano skazanych. Znajdowały się tam manekiny w hitlerowskich mundurach z oryginalnymi narzędziami tortur.

      Ostatnim miejscem, do którego nie wchodziliśmy, ale mogliśmy zajrzeć do środka, były cele, w którym przetrzymywano więźniów będących przed przesłuchaniami po przesłuchaniach, czekających na wywiezienie na Pawiak. Nie wszyscy jednak stąd wracali. Ta wycieczka była dla nas przykrym, ale i ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy dzięki niej zobaczyć, co przeżywali nasi rodacy I jak wyglądały warunki, w których się znaleźli po aresztowaniu, bo mieli odwagę sprzeciwić się władzy Adolfa Hitlera oraz walczyć o swoją wolność.  

       

      Sprawozdanie z wycieczki nr. 2

       

      Informacje o Getcie 

      Zwiedziliśmy kilka miejsc z przewodnikiem, a jedną z nich była dzielnica Nalewowsko-Muranowska (potocznie nazywaną Północną), w której mieszkali Żydzi. Obecnie znajduje się tam osiedle mieszkaniowe Muranów.  

      Dzielnica została założona w 1809 roku, a w XIX wieku stało się częścią Warszawskiego Śródmieścia. W czasie II Wojny Światowej została przyłączona do Warszawskiego Getta, a następnie całkowicie zburzona. Mieszkający tam Żydzi zostali wywiezieni do Treblinki, gdzie wszyscy zginęli. 

       

      Obszar Getta wyznaczono ulicami: 

      • Inflancka 
      • Bonifraterska 
      • Franciszkańska 
      • Okopy Lubomirskiego 
      • Zygmuntowska 

       

      Po wybuchu powstania w Getcie, w 1943 r. Niemcy zburzyli całą dzielnicę. 

       

      Ciekawostka! 

      Getto warszawskie było największą zamkniętą dzielnicą w Europie, stłoczono tam prawie 400 tysięcy Żydów. 

      Spędzenie czasu w dzielnicy budziło pewny niepokój. Tamtego dnia było wyjątkowo zimno, co podkręciło atmosferę i było znacznie mroczniej. 

       

      Sprawozdanie z wycieczki nr. 3

       

      Muzeum więzienia Pawiak  

      Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Więzienia Pawiak. Pierwszym elementem, który okazał się naszym oczom, był odlew drzewa z brązu, na którym zostały umocowanie tabliczki z imionami osób zamordowanych na Pawiaku. Więzienie to było bezlitosne dla wielu ludzi. Znajdowało się na Śródmieściu, więc łatwo było się tam dostać. W muzeum znajdowało się wiele rekwizytów z tamtych czasów. Ciekawostką jest to, że każdy więzień wykorzystywał tam swoje talenty. Uwięzieni robili na przykład szachy z chleba oraz ubranka dla dzieci z chusteczek lnianych. Warunki były tragiczne. Jedynie co dziesiąty człowiek wychodził stamtąd żywy. Więzienie, kiedyś było większe niż obecnie, lecz naziści zostali zmuszeni do wysadzenia go podczas odwrotu po nieudanym ataku na ZSRS. Więzienie zrobiło na nas ogromne wrażenie i wprawiło w przygnębienie przez to, co się tam stało.

       

      Klasa 8dw

    • Wyróżnienie dla Kajetana Żwirka!
     • Wyróżnienie dla Kajetana Żwirka!

      24.10.2023

      We wtorek, 24 października, oficjalnie zakończył się wielobój występów w ramach XXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia Pontyfikatu Jana Pawła II.

      Wielobój jest tutaj wyrażeniem jak najbardziej na miejscu, bowiem nasi utalentowani uczestnicy musieli przejść przez gęste sito kilku etapów, aby zasłużyć na konkursowe laury.I tak, w etapie szkolnym wzięli udział:

      Magda Dolecka (kl. 3b),

      Kajetan Żwirek oraz Ula Dolecka (kl. 4b),

      Joanna Soltan (kl. 5a), a także

      Gabrysia Buczel (kl. 3a).

       

      Do drugiego etapu dostali się: Kajetan, Joanna oraz Magda. Niech potwierdzeniem wysokiego i wyrównanego poziomu tego etapu będzie fakt, iż do ścisłego finału przeszedł już tylko Kajetan Żwirek. W finale, który odbył się w Zespole Szkół Katolickich im. Piotra Skargi przy ul. Bema 73/75, Kajetan w pięknym stylu sięgnął po wyróżnienie brawurowo recytując utwór Władysława Bełzy pt. „Modlitwa za ojczyznę.”Wyrazy najszczerszych gratulacji składamy na ręce rzecz jasna Kajetana, ale także wszystkich dzieci, które włożyły mnóstwo pracy i serca w przygotowania do kolejnych etapów.

      Dziękujemy pięknie Pani Marii d’Erceville oraz Pani Annie Dzierżanowskiej za szlifowanie naszych małoletnich diamentów.

    • Symboliczna wizyta
     • Symboliczna wizyta

      23.10.2023

      W czwartek pojechaliśmy z klasą 5a na wycieczkę do dworku Muzeum Domu Rodziny Pileckich, położonego w Ostrowi Mazowieckiej.

      Muszę przyznać, że postawa Witolda Pileckiego bardzo mi zaimponowała. To niebywała odwaga sprawiła, że wstąpił w poczet najdzielniejszych z dzielnych. Nie wszystkie jednak decyzje rtm. Pileckiego w pełni rozumiem. Poświęcił bowiem wszystko, by ratować ojczyznę, lecz jednocześnie rozstał się z rodziną: żoną i dziećmi. Próbuję sobie wyobrazić pełne wyzwań życie żony bez męża oraz dzieci bez ojca...

      Wizyta w domu Rotmistrza rozpoczęła się od warsztatów, podczas których odczytywaliśmy symbole przedstawiające życie Witolda Pileckiego oraz historię wielkiej hańby, czasu zniewolenia. Następnie przemierzaliśmy korytarze oraz pokoje i oglądaliśmy eksponaty. W salach odczytywaliśmy symbole ukazujące historię XX wieku. Historię, która odcisnęła tragiczne piętno.

      Następnie wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas na małe co nieco do restauracji McDonald’s.

      Bartek Rogowski z klasy 5b

       

    • Koncert w przedszkolu na ul. Admiralskiej
     • Koncert w przedszkolu na ul. Admiralskiej

      22.10.2023

       

      18 października uczniowie uczęszczający na kółka muzyczne wystąpili w Przedszkolu nr 376 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie przy ul. Admiralskiej.

      W tym roku szkolnym odbywamy wędrówkę po świecie zwierząt i przyrody. Uczniowie wykonali w sumie 7 utworów. Było o papużkach, wróbelkach, rybkach, ponadto przenieśliśmy się na łąkę i do ogrodu. Dźwięki pianina i instrumentów perkusyjnych przeplatane były śpiewem. Publiczność była zachwycona. Dzieci z uwagą wysłuchały utworów jak i zagadek i wierszyków. Na pamiątkę występu otrzymaliśmy piękny dyplom.

      Bardzo dziękuję Pani Marcie Miros za uzupełnienie mojej relacji filmowej i wykonanie zdjęć. Dzięki Pani Marcie kółko czwartkowe też ma pamiątkę z występu :) 

      Zapraszam do słuchania i oglądania!

      Aleksandra Kondraciuk

       

       

    • Apel z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
     • Apel z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

      21.10.2023

       

      79 lat temu, 2 października 1944 roku po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

      Chociaż powstanie upadło, to jednak dla następnych pokoleń stało się symbolem nieugiętości, odwagi i męstwa Polaków w walce o niepodległość. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 roku.

      Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz w którym stwierdzał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

      W walce o wolną Warszawę bił się również patron naszej szkoły Rotmistrz Witold Pilecki. Walczył jako zwykły strzelec w kompanii „Chrobry II”. Swoją odwagą i determinacją dawał przykład innym walczącym. 

      Apel przygotowała: muzycznie Pani Aleksandra Kondraciuk, część historyczną Pan Rafał Barnaś. Organizacja i opieka Pani Maria d’Erceville oraz Pan Rafał Barnaś. Stroną medialną zajął się Pan Michał Żbikowski z uczniami z klasy 6 (Jakub Szot) oraz 8dw (Aleksander Wnorowski). Uczniowie klasy 5b wystąpili w charakterze chóru, zaś uczniowie klasy 8dw (Nadia Arciszewska) oraz 7B-dw (Franek Wilewski) skupili się na wypowiedziach historycznych.

    • Muzykowanie na najwyższych obrotach
     • Muzykowanie na najwyższych obrotach

      19.10.2023

       

      Większość uczniów ma już za sobą pierwsze występy. Klasa pierwsza w ramach ślubowania, klasy drugie, trzecie, jedna z piątych w ramach Koncertu Jesiennego, który odbył się 10 października w naszej szkole.

      Chór złożony z najczyściej i najpiękniej śpiewających uczniów klas piątych, występował podczas apelu związanego z upadkiem Powstania Warszawskiego. Niestety filmu z koncertu nie ma, więc na otarcie łez taki oto ekwiwalent. Stroje już nie te same, ale najważniejsze, że jest energia i dobra zabawa.

      Droga klaso 2a, nie zapomniałam o Was, tylko póki co, nie było nam dane się spotkać. Mam nadzieję, że niebawem to nadrobimy. 

      Uczniowie uczęszczający na kółka muzyczne, a to zupełnie spora gromadka, bo ponad 30 osób, też bardzo intensywnie pracują. Oprócz występu w szkole, mamy już za sobą koncert w przedszkolu przy ul. Admiralskiej. Było pięknie!

       

      Aleksandra Kondraciuk

       

       

       

    • Turniej o Puchar Prezesa STO w piłce nożnej
     • Turniej o Puchar Prezesa STO w piłce nożnej

      15.10.2023

      11 października odbył się Turniej o Puchar Prezesa STO w piłce nożnej. 

      Udział w tym wydarzeniu sportowym wzięło 10 drużyn. W grupie rozegraliśmy 3 mecze, z czego 2 wygraliśmy a 1 przegraliśmy. Po awansie do półfinału rozegraliśmy mecz o 3 miejsce. Rzuciliśmy na murawę wszystkie nasze super moce, ale to niestety nie wystarczyło i musieliśmy uznać wyższość drużyny przeciwnej.

      Ostatecznie turniej kończymy na 4. miejscu i tutaj naszym zawodnikom należą się ogromne brawa za wysiłek, poświęcenie i piękne reprezentowanie Superszkoły na tych zawodach :)

      Fotorelacja: Adam Czajka

    • Ślubowanie świeżo upieczonych Pierwszaków
     • Ślubowanie świeżo upieczonych Pierwszaków

      14.10.2023

      13 października 2023r., w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy przy ul. Gawędziarzy 8, nasze świeżo upieczone Pierwszaki dołączyły do braci uczniowskiej Superszkoły w pełni tego słowa znaczeniu.

      Podniosłość tej chwili poznać można było po wyraźnym poruszeniu na twarzach naszych najmłodszych uczniów. Skupieni i przejęci, w towarzystwie swojej Pani Wychowawczyni Małgorzaty Jakubowskiej, zostali mianowani na uczniów naszej szkoły przez Panią Dyrektor Małgorzatę Mojsak.

      Niech każdy dzień w naszych murach stanie się dla Was niepowtarzalną przygodą. Oby każda rozmowa, napotkana osoba lub nadarzająca się okazja wzbogacała Wasz życiowy arsenał doświadczeń.

    • Leśna Banda w Furtce Do Lasu
     • Leśna Banda w Furtce Do Lasu

      12.10.2023

      Uczniowie klas 4a oraz 4b wzięli udział w warsztatach Leśnej Bandy w Furtce do lasu. Ten urokliwy ogród z bezpośrednim dostępem do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Starej Miłośnie stanowi bazę dla cyklu 4 spotkań w rytmie pór roku.

      Wzięliśmy aktywny udział w lekcji przyrody w terenie z elemantami survivalu, ruchu na świeżym powietrzu i integracji - społecznej i sensorycznej.

      Nasza jesienna część zajęć objęła:

      🌿 botanikę praktyczną na spacerze (rośliny jadalne, trujące, użytkowe i lecznicze)

      🔥 warsztaty ogniowe (krzesanie, materiały rozpałkowe, bezpieczeństwo przy ogniu)

      🍯 degustację wzmacniającego naparu z ziół oraz konsumpcję bazującego na naturalnych składnikach kisielu wprost z ogniska.

      Czekamy niecierpliwie na zimową odsłonę zajęć :)

    • Uczniowie 4b zaklinają czas w kapsule
     • Uczniowie 4b zaklinają czas w kapsule

      10.10.2023

      Czas biegnie nieubłaganie i mało kto ma czas, żeby nad tym faktem deliberować, a szkoda, gdyż ulotna natura czasu nie sprzyja zatrzymaniu się w pędzie codziennej bieganiny i nie ułatwia refleksji nad tym co mija bezpowrotnie.

      Dzisiaj na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 4b postanowili zadać kłam tej tezie i zakląć chwile w kapsule czasuNapisaliśmy listy do samych siebie, odpowiedzieliśmy na pytania czym jest dla nas szczęście, jakimi chcielibyśmy siebie widzieć w przyszłości i co mamy do powiedzenia sobie samym za 5 lat... tak, tak, kapsułę czasu otworzymy dopiero na koniec 8. klasy i przekonamy się jaką drogę przeszliśmy, jakie przeszkody pokonaliśmy i jakie doświadczenia nas wzbogaciły.

      Aby dokończyć dzieła wspólnego klasowego projektu, każdy po kolei wgryzł się szpadlem w ziemię i przerzucił trochę ziemi ku ogólnej uciesze :)

    • RUN Superszkoło, RUN!
     • RUN Superszkoło, RUN!

      08.10.2023

      XI Bieg RUNbertów - Bieg Rembertowa był licznie reprezentowany przez uczniów naszej szkoły. Zaczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, po której nastąpiły biegi w kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopców.

      Wielu naszych uczniów stanęło na podium, niektórym niewiele zabrakło, ale najważniejsze, że wszyscy ukończyli swoje biegi. Kadra nauczycielska też wystąpiła, choć zajęła 45 miejsce w kategorii wiekowej.

      Wszyscy dobrze się bawili i na pewno za rok ponownie się spotkamy, by godnie reprezentować naszą szkołę. A oto krótka fotorelacja z tego wspaniałego wydarzenia.

      P.S. Dziękujemy bardzo za zdjęcia Fotokreacja Różne Pstryki oraz rodzicom i nauczycielom .

       

      Mirosław Leymann

       

    • Jak na ferie, to tylko do Londynu!
     • Jak na ferie, to tylko do Londynu!

      08.10.2023

       

      LONDYN 13-21 stycznia 2024 r. (9 DNI) 

       

      Podczas ferii 2024 pragnę Was zaprosić do ‘zanurzania się’ w języku angielskim oraz kulturze Wysp Brytyjskich przy jednoczesnym odkrywaniu kosmopolitycznego i magicznego Londynu.

      Wspólnie zobaczymy piękne miejsca, muzea i galerie tego niezwykle zagospodarowanego i tętniącego życiem miasta oraz… poznamy wiele ciekawych osób tu mieszkających. Przygotowaliśmy dla Was 15 godzinny kurs języka angielskiego odbywający się w klasach i prowadzony przez wykwalifikowanych nauczycieli native speaker’ów.

      Po zajęciach przeniesiemy się już do miasta, aby aktywnie poznawać tę magiczną metropolię i poszerzać już posiadaną i zdobywaną wiedzę.

      W naturalnym dla języka angielskiego środowisku łatwiej uda się przełamać barierę mówienia i otworzyć na nowe językowe wyzwania :)

      Już nie mogę doczekać się wyjazdu z Wami :)

       

      • 15 godzin języka angielskiego w salach z native speaker’ami oraz aktywne zwiedzanie Londynu.
      • HARRY POTTER WARNER BROS STUDIO lub MUSICAL.

       

      Koszty wyjazdu:

      3790 PLN + 260 GBP (koszty realizacji programu, płatne przy autokarze przed wyjazdem)

      Zaliczkę w wysokości 1400 PLN prosimy wpłacić w Sekretariacie szkoły do dnia 15 listopada 2024r. Pozostałe 2390 PLN prosimy wpłacić na numer konta:

      Nr Konta Bank Pekao S.A.: 67 1950 0001 2006 0009 7594 0001

      W tytule przelewu: EDULONWIN24 + imię i nazwisko uczestnika

       

       

      Tomasz Orciuch

       

      Dokumenty do pobrania:

      Program Ferii z językiem w Londynie - 13-21.01.2024

      OWU Ferii z językiem angielskim w Londynie

      Formularz zgłoszenia na ferie z językiem angielskim w Londynie

       

    • Rozbieramy nasz Projekt Erasmus+ na części pierwsze - szkoła
     • Rozbieramy nasz Projekt Erasmus+ na części pierwsze - szkoła

      03.10.2023

      Jednym z najważniejszych punktów programu był pobyt w naszej szkole partnerskiej Cité scolaire Bergson - Jacquard, (27 rue Edouard Pailleron 75019 PARIS).

      Pierwszego dnia po oficjalnych powitaniach i kurtuazyjnej wymianie uprzejmość zapoznano nas z infrastrukturą szkoły. Przez kolejne dni pobytu obserwowaliśmy i aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach matematyki, języka angielskiego, francuskiego, wiedzy o społeczeństwie, historio-geografii (tam jest to jeden przedmiot), zajęciach sportowych w formie tańca i biegu na orientację.

      Obiady jedliśmy na stołówce i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyjrzenia się szkolnej francuskiej codzienności. Nasi uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej informacje na temat naszego kraju i naszej szkoły w języku angielskim i francuskim. Mieliśmy okazję porównania naszych systemów edukacji.

      Analiza podobieństw i różnic umożliwiła wymianę poglądów z uczniami i pracownikami szkoly partnerskiej, chciażby na temat skali ocen, we Francji od 0 do 20, gdzie 20 to najlepsza ocena.

       

      #projekterasmus

      #erasmusplusproject

    • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty”
     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty”

      02.10.2023

      W tym roku szkolnym nadal jesteśmy EKO, realizujemy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty”.

       

      LISTA EKO ZADAŃ I WYZWAŃ obejmuje 5 modułów:

       

      1. Moduł I – Jestem EKO
      2. Moduł II – Eko aktywni
      3. Moduł III – Eko konkursy
      4. Moduł IV – Eko spotkania
      5. Moduł V – TIK w ekologii

       

      CELE PROJEKTU WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

       

      • Doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego.
      • Doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych.
      • Kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń.
      • Rozwijanie umiejętności tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii.
      • Rozwijanie sprawności motorycznych i sensorycznych tworzących umiejętność skutecznego działania i komunikacji.
      • Wyrabianie świadomości zdrowotnej w zakresie higieny, pielęgnacji ciała, odżywiania się i trybu życia.
      • Doskonalenie umiejętności wykorzystania własnej aktywności ruchowej w różnych sferach działalności człowieka: zdrowotnej, sportowej, obronnej, rekreacyjnej i artystycznej.

       

      Regulamin i szczegółowe informacje na poniższych grafikach:

    • Szach i mat naszych reprezentantów!
     • Szach i mat naszych reprezentantów!

      01.10.2023

      W sobotę, 30 października br., odbył się turniej szachowy o Puchar Burmistrza Rembertowa.

      Turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wystartowało blisko 100 zawodników i zawodniczek. W turnieju brała udział liczna grupa reprezentantów Superszkoły. Zawodnicy w tej edycji turnieju zdobyli swoje pierwsze kategorie szachowe.

      Z nieukrywaną dumą i radością pragniemy donieść Wam, że Tomasz Janiszewski z klasy 6 zdobył srebrny puchar, zaś Wojciech Kobierski z klasy 7A-dw sięgnął po brązowe trofeum!

      Serdeczne gratulacje i wielkie brawa dla wszystkich naszych reprezentantów :)

   • Kontakt z nami

    • Publiczna Szkoła Podstawowa STO im. rtm. W. Pileckiego
    • Sekretariat: 694-193-375 lub (22) 673-54-08
    • al. Sztandarów 2
     04-423 Warszawa
     Poland
    • Sekretariat czynny w godz.: 8:00-16:00
    • Psycholog (awaryjnie): 516-290-296
     Pedagog: 514-085-941
    • SKT nr 174 STO
     Al. Sztandarów 2; 04-423 Warszawa
     PKO BP: 05 1020 1127 0000 1402 0172 2826
     Tytuł przelewu: Darowizna na cele oświatowe

     Numer KRS: 0000184247
  • Social media