Akcja profilaktyczna „Jabłko czy cytrynka”

jablko_czy_cytrynka_2019_feat

W dniu 5 września 2019 r. delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy w dzielnicy Rembertów we współpracy z Komisariatem Policji Warszawa Rembertów oraz Dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy al. Sztandarów 2 przeprowadziła akcję profilaktyczną pn. „Jabłko lub cytrynka”, realizowaną w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem akcji było promowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród kierowców, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz podniesienie świadomości uczestników ruchu o zagrożeniach mogących wystąpić w rejonie placówek oświatowych.

Przy al. Sztandarów skontrolowano 11 uczestników ruchu pod kątem przestrzegania przepisów o ruchu drogowym. W przypadku kiedy kierowca ich nie przestrzegał, zamiast mandatu karnego otrzymał od funkcjonariusza policji pouczenie, a od dzieci cytrynkę. Jeśli zaś kontrola wypadła pozytywnie, kierowca został nagrodzony przez dzieci brawami, otrzymał jabłko oraz gadżet odblaskowy ufundowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W akcji uczestniczyło łącznie 21 dzieci, które nagrodziły 7 kierowców, a „ukarały” cytrynką 4. W ten sposób zapoczątkowano coroczny cykl spotkań i zajęć profilaktyczno-edukacyjnych w rembertowskich szkołach z uczniami klas pierwszych pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, prowadzonych przez delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zaradzania Kryzysowego przy współpracy z funkcjonariuszami Komisariatu Policji Warszawa Rembertów. Celem takich spotkań jest pogłębienie zrozumienia zasad bezpieczeństwa na drogach oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w drodze do i ze szkoły. W najbliższych dniach na przejściach dla pieszych w pobliżu szkół będzie można spotkać dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe, które będą ćwiczyć bezpieczne oraz ostrożne przechodzenie na drugą stronę ulicy.

(źródło: Dzielnica Rembertów m.st. Warszawy)