Szkoła może być EKO… Klasowa Wigilia bez plastiku!

wigilia_bez_plastiku_fb_post

Zachęcamy uczniów i nauczycieli naszej Szkoły do udziału w akcji „Klasowa Wigilia bez plastiku”. Niech podczas klasowych wigilii zapanuje świąteczna atmosfera, przyjazna dla naszego środowiska.

Na czym polega akcja?

Proponujemy, aby wszystkie organizowane wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, a namawiamy, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki oraz metalowe sztućce.

Dlaczego? Bo plastikowe talerzyki, widelczyki i kubeczki będą używane przez każdą osobę zaledwie 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać będą się od 100 do 1000 lat. Poza tym, po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest 10 klas… to mamy 10 ogromnych worków. A szkół w całej Polsce jest ponad 35 tys. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin.

Głównym celem akcji jest wspólne ograniczenie ilości plastikowych odpadów – im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń. Ważne jest, aby każdemu uświadomić, że jego odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zmniejszenia degradacji naszego środowiska, w tym zmniejszenia się ilości wyprodukowanych odpadów. Myśląc o nas, ale i o przyszłych pokoleniach, aby miały szanse żyć w czystym środowisku, musimy działać tu i teraz. Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę.

Marzena Pietrucha