Czy wiecie, że…

[ A+ ] /[ A- ]

…najstarsze pisanki pochodzą z terenów Mezopotamii (starożytna kraina na Bliskim Wschodzie) a zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. Pisanki mają w Polsce bardzo długą tradycję, sięgającą jeszcze czasów przedchrześcijańskich.  

Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. To jeden z najważniejszych symboli tych świąt. Jajko jako oznaka nowego życia od zarania dziejów fascynowało ludzi i wiązało się z ponadzmysłowymi siłami przyrody. Przez wieki wykształciło się wiele wyjątkowych technik zdobienia jajek wielkanocnych. Każdy z regionów Polski ma swoje tradycje, które są nadal kultywowane. Oczywiście dziś popularne są gotowe naklejki i barwniki, warto jednak spróbować swoich sił w starych ludowych technikach i stworzyć własne pisanki tradycyjne: drapanki, kraszanki czy oklejanki. Uczniowie klas czwartych już próbowali – to tzw. nalepianki.

Agnieszka Matysiak

thumbnail_Wielkanoc klas 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *