Z pamiętnika podróżnika… dzień 3

289814744_340803644723455_8434175477525434105_n

[ A+ ] /[ A- ]

Dzisiaj zwiedziliśmy Wilno trzywymiarowe a mianowicie to postkomunistyczne, nowoczesne i dawne. Spacer rozpoczęliśmy od Góry Trzykrzyskiej z widokiem na Wilię. Pod basztą Gedymina dowiedzieliśmy się jakie były początki Litwy (od Gedymina do Witolda). Dowiedzieliśmy się w jakim stylu jest utrzymana wileńska katedra i dlaczego wygląda jak grecka świątynia. Byliśmy w polskim kościele i w synagodze znajdującej się w dawnej dzielnicy żydowskiej. Odwiedziliśmy Uniwersytet Wileński gdzie studiowali miedzy innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz.
 
Następnie byliśmy u Matki Boskiej Ostrobramskiej, aby zrozumieć lepiej treść inwokacji „Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!”. Ostatnim punktem zwiedzania był cmentarz na Rossie i grób matki Piłsudskiego, w którym zostało również pochowane jego serce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *