#SuperszkolniLondyńczycy podbijają Albion!

20220704_111545

[ A+ ] /[ A- ]

Nasza wyprawa odbyła się w dniach 2-10 lipca 2022r. Przemierzyliśmy Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, aby odbyć najprzyjemniejszy odcinek naszej trasy czyli przeprawę promową z Calais do Dover. Udajemy się już prosto do Londynu na spotkanie z panią Agnieszką z AGABA Edu-Tur, aby wspólnie, w dzielnicy Greenwich oddać się zwiedzaniu Greenwich Maritime Museum, a także m. in. Prime Meridian: Royal Observatory Greenwich England.
.
🇬🇧 NIEDZIELA 🇬🇧
.
Od razu po dotarciu do Londynu, ruszyliśmy z kopyta do zwiedzania. Nie było to łatwe zadania zważywszy na to jak długo jechaliśmy autokarem, ale rejs promem Irish Ferries zdecydowanie nas zrewitalizował. Zaczęliśmy od przepięknej panoramy miasta widzianej z poziomu Royal Observatory Greenwich. Następnie zeszliśmy przez park na dół i prześledziliśmy m.in. losy najsłynniejszego admirała w historii floty brytyjskiej, który dwukrotnie pokonał flotę Francji – admirała Horatio Nelsona.
.
Po zaspokojeniu pragnienia wiedzy, przyszedł czas na pragnienia i łaknienia bardziej dosłowne, którym naprzeciw wyszedł Greenwich Market ze swoją szeroką ofertą delicji i specjałów maści wszelakiej, spełniających zachcianki najwybredniejszych nawet podniebień. Na deser zaserwowaliśmy sobie jeszcze spacer wokół słynnego Cutty Sarka, czyli XIX-wiecznego klipera herbacianego, który w czasach swojej świetności pobił niejeden rekord prędkości. Pełni emocji przed spotkaniem z rodzinami, wsiedliśmy na górny pokład double decker’a i popędziliśmy na spotkanie z tymże rodzinami.

🇬🇧 PONIEDZIAŁEK 🇬🇧
.
Podziwiając zamek w Windsor, trafiliśmy do Fudge Kitchen Windsor na prezentację fragmentu procesu ręcznej produkcji przepysznych krówek. Windsor, miejsce magiczne, to tutaj podziwialiśmy na rezydencje królów angielskich od 1110 roku. Nieopodal położone Eton College – jedna z najstarszych w Anglii szkół męskich z internatem. Założył ją w 1440 roku król Anglii Henryk VI jako The King’s College of Our Lady of Eton beside Windsor.
Po jakże owocnym czasie wolnym, udajemy się do Harry Potter, Warner Studios London, atrakcji, jak mniemamy, najbardziej pożądanej i wyczekanej…
.
🇬🇧 WTOREK 🇬🇧
.
Dzień dzisiejszy upływa nam na dogłębnym zwiedzaniu Londynu. Poczuliśmy magię Leicester Square, gdzie swoje premiery mają największe hity kinowe i najbardziej spektakularne produkcje srebrnego ekranu. Zajrzeliśmy także do M&M’S World po odrobinę słodyczy 😃. Tuż obok daliśmy się opleść azjatyckimi zapachami i woniami Soho China Town, London. Po drodze podziwialiśmy odrestaurowanego w pełni Big Ben oraz Houses of Parliament, Westminster, London, Uk. Uffff, a to dopiero początek dnia.
Madame Tussauds London to jedna z tych ikonicznych atrakcji, których nie może zabraknąć na takim wyjeździe edukacyjnym jak nasz. Rozliczne figury woskowe czyniące niesmiertelnymi postaci filmowe, sportowe, historyczne, czy w końcu te ze sceny politycznej, to nie wszystko co Madame Tussauds London ma do zaoferowania. Przeżyliśmy także historię Londynu w pigułce na pokładzie londynskiej taksówki.
.
🇬🇧 ŚRODA 🇬🇧
.
Dzisiaj zostawiamy Londyn za sobą i udajemy się do przepięknego i malowniczego miasteczka Canterbury. Znajdujemy tu m.in. Katedrę Kanterberyjską – zbudowaną w okresie późnego gotyku w stylu perpendykularnym, która wznosi się na placu Henryka IV. Poza wijącymi się brukowanymi, wąskimi uliczkami z nieprawdopodobnie urzekajacym klimatem, Canterbury pełne jest antykwariatów i księgarni. Można w nich udać się na randkę w ciemno z książką. Widoczne na zdjęciach poniżej książki są pieczołowicie opakowane i skryte przed ciekawskim okiem. Widzimy tylko krótkie streszczenie, reszta zaś pozostaje enigmą. Wspaniały pomysł na prezent!
#SuperszkolniLondyńczycy drugą część dnia spędzają na zamku Leeds położonym w pobliżu miejscowości Maidstone, w hrabstwie Kent.
Pochodzi z roku 1119, chociaż na tym samym miejscu już od IX w. znajdowała się saksońska posiadłość ziemska. Został wybudowany przez Roberta de Crevecoeura i od 1278 był rezydencją królewską króla Anglii Edwarda I i jego żony Eleonory kastylijskiej. Jedną z atrakcji, której absolutnie nie chcieliśmy przeoczyć była prezentacja sokołów w Centrum Ptaków Drapieżnych oraz efektów ich tresury.
.
🇬🇧 CZWARTEK 🇬🇧
.
Dziś odwiedzamy przepiękny kurort nadmorski Brighton. Pierwsze kroki kierujemy do SEA LIFE Brighton, aby stanąć oko w oko z rekinami. Obejrzyjcie filmik i przekonajcie się o bogactwie tutejszej fauny i flory morskiej.
Wisienką na dzisiejszym torcie w Brighton jest w wizyta w Brighton Royal Pavillion. Pawilon królewski w Brighton powstał na zlecenie Jerzego, księcia Walii, późniejszego księcia regenta, a od 1820 roku króla Jerzego IV. Pawilon Królewski nie jest budynkiem spójnym pod względem stylistycznym. Dopatrzeć można tu się niezliczonych odniesień: cebulaste kopuły i sterczyny odwołują się do architektury indyjskiej, podobnie jak ażurowe plecionki; namiotowate dachy ponad kubicznymi bryłami przypominają przekrycia chińskich pawilonów; wkradły się także elementy nawiązujące do gotyku – kwadratowe wieże o zębatym zakończeniu, służące skądinąd zamaskowaniu kominów, przypominają wieże średniowiecznych zamków.
.
🇬🇧 PIĄTEK 🇬🇧
.
Dziś zapraszamy Was do zwiedzenia z nami Hampton Court Palace w miejscowości East Molesey, na południowo-zachodnim krańcu Londynu (ok. 20 km od centrum), będącego od 1528 roku własnością monarchów Anglii.
Nie zdążyliśmy nacieszyć się urokiem Hampton Court Palace, a już czekała na nas kolejna atrakcją w postaci miasta uniwersyteckiego Oxfordu. To położone w południowej Anglii nad rzeką Tamizą miasto znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego, najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest „miastem rozmarzonych wież”. W mieście znajduje się wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem, m.in. Ashmolean Museum – najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz Bodleian Library – jedna z największych i najstarszych bibliotek w kraju. W Oksfordzie siedzibę ma Oxford University Press, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie.
.
🇬🇧 SOBOTA 🇬🇧
.
Wszystko dobre co się dobrze kończy. Dziś nasz ostatni dzień na wyspie. Wiele osób przeżywa rozterki czy w ogóle wracać. Drodzy Rodzice, nie będzie łatwo, ale postaramy się przywieźć wszystkich. Pozdrawiamy serdecznie z centrum Londynu. Oglądamy przepiękne widoki, m.in.: London Globe czy też Millenium Bridge, czyli most Harry’ego Pottera. Po południu wsiadamy do autokaru i ruszamy w drogę powrotną do Polski. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *