Wyjście tematyczne „Warszawa podczas II Wojny Światowej”

20221122_112409

[ A+ ] /[ A- ]

Uczniowie klas 8a oraz 8dw na wyjściu tematycznym – „Warszawa podczas II Wojny Światowej”. Wtorek obfitował w masę wrażeń oraz wiedzy zdobytej na żywej tkance miasta, nie stronił także od intensywnych emocji przewijających się na twarzach młodzieży.

Podnoszenie naszej świadomości na temat wojennej Warszawy, rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha poświęconego dzielnicy policyjnej w Warszawie i katowni gestapo w okresie okupacji 1939–1945.

Dalsze kroki skierowaliśmy w stronę Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie dowiedzieliśmy się szczegółów o funkcjonowaniu jednego z głównych więzień politycznych Gestapo w Polsce w latach okupacji hitlerowskiej. Najważniejsze sekwencje wystawy to: „Pawiak 1835-1939. Miasto wokół Pawiaka”, „Pawiak 1939-1944”, „Pawiacki dzień 1939-1944”, a także zrekonstruowany korytarz więzienny Oddziału VII oraz wiernie odtworzone cele z różnych okresów historycznych.

Chwilę refleksji poświęciliśmy Pomnikowi Drzewa Pawiackiego, a dokładnie kopii drzewa wiązu odlaną w brązie. Wiąz limak – świadek ludzkiego cierpienia, bohaterstwa i zbrodni przetrwał wysadzenie Pawiaka.


Część ekspozycji została poświęcona wybranym bohaterom Pawiaka, spośród których wyróżniliśmy wybitnych polityków, księży, ludzi kultury, członków różnych organizacji konspiracyjnych, lekarzy, działaczki Towarzystwa Opieki nad Więźniami „Patronat”. W jednej z sal, pośród oryginalnych przedmiotów wydobytych z gruzów Pawiaka zwiedzający mają okazję wysłuchać nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów.

Zwieńczeniem całego wyjścia tematycznego był spacer z przewodnikiem po terenie warszawskiego getta (od Pomnika Bohaterów Getta do Umschlagplatz).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *