Przeszliśmy do II Etapu III Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego!

feat

[ A+ ] /[ A- ]

Z ogromną dumą i satysfakcją pragniemy poinformować, że przeszliśmy do II Etapu III Turnieju Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego organizowanego przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich! 🙂

Co należało zrobić w ramach I Etapu? Etap I – Boże Narodzenie Pileckich 1946

Niewiele mamy źródłowych informacji o tym, jak wyglądało Boże Narodzenie w domu Pileckich. Zachowały się jednak wspomnienia Zosi i Andrzeja o wspólnej Wigilii z ojcem, w Warszawie, w 1946 roku.

Fragment wspomnień Zofii Pileckiej-Optułowicz z książki „Mój ojciec”:

„W sposób szczególny zapamiętałam Wigilię Bożego Narodzenia, którą przeżyliśmy wspólnie z rodzicami w 1946 roku w Warszawie. Spędziliśmy ją w zajmowanym przez ojca pokoju. Nie wiem skąd, ale tata zdobył prawdziwą choinkę, którą udekorował biało-czerwonymi kokardami i świeczkami.”

Wyobraziliśmy sobie na podstawie zachowanych relacji oraz dostępnej wiedzy o tamtych czasach, jak mogło wyglądać wigilijne spotkanie Pileckich w 1946 roku. Jak mogli być ubrani? Jak wyglądała choinka? Jakie potrawy znalazły się na stole? Czy śpiewali kolędy? Jakie kolędy mogli śpiewać? Po wielu dyskusjach i rozmowach, nakręciliśmy film.

W II Etapie czeka nas konkurs wiedzy o Witoldzie Pileckim. Trzymajcie za nas kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *