Obóz językowy w Londynie

[ A+ ] /[ A- ]

W dniach 5-13 lipca 2017r. autokar wypełniony uczniami Superszkoły wyruszył na podbój Wysp Brytyjskich.

Białe kredowe klify Albionu

Pierwszym prawdziwie angielskim przyczółkiem który zdobyliśmy w czasie naszej wyprawy były niepowtarzalne białe klify Albionu tak namacalnie odczuwalne z pokładu promu. Bezimienny horyzont, w miarę zbliżania się do niego przepoczwarzał się w upragniony widok brytyjskiego portu Dover nad kanałem La Manche, dobitnie świadczącego o tym, że wypa będzie nasza 🙂

Greenwich

Postawiwszy już stopę na suchym lądzie, udaliśmy się na zwiedzanie najciekawszych miejsc zaklętych w dzielnicy Greenwich. To tutaj właśnie znajduje się nasza baza wypadowa do poszczególnych destynacji.

Greenwich ani chybi kojarzy się z przepięknym Królewskim Obserwatorium Astronomicznym zbudowanym przez króla Karola II w 1675 roku. W XIX wieku stało się najbardziej znanym obserwatorium świata, stoi bowiem na południku zerowym, od którego liczy się długość geograficzną; wszystkie miejscowości do 180 stopnia na wschód lub na zachód od południka „zero” mają odpowiednio długość wschodnią lub zachodnią.

To stąd wreszcie, można podziwiać przecudowną panoramę centrum Londynu.

National Maritime Museum

Oto na naszej drodze wyrasta pierwsze muzeum. To tutaj, mimo doskwierającego upału i zmęczenia po wielogodzinnej podróży, nasi młodzi eksploratorzy ruszyli do boju w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zawarte w naszym obozowym zeszycie ćwiczeń. Ćwiczenia zostały tak skonstruowane, że na próżno było szukać odpowiedzi w internecie, trzeba było się wysilic i informacje zdobyć rozmawiając z obsługą muzeum, a następnie poddać informacje obróbce w podgrupach 🙂

National Maritime Museum w Greenwich w Londynie jest najważniejszym muzeum morskim w Zjednoczonym Królestwie i jednym z największych muzeów tego typu na świecie.

Historyczne budynki − wraz z Królewskim Obserwatorium Astronomicznym i XVII-wiecznym pałacem Queen’s House − zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cutty Sark

Greenwich kryje jeszcze jedną ciekawostkę – XIX-wieczny kliper herbaciany Cutty Sark. Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, stoi teraz w suchym doku przy nabrzeżu w dzielnicy Londynu, Greenwich jako statek-muzeum.

Shrek’s Adventure

Piątek, 7 lipca upłynął nam na zwiedzaniu ścisłego centrum Londynu. Z nieprzebranej liczby atrakcji na pierwszy ogień poszedł Shrek’s Adventure, czyli wyprawa do świata znanego ogra. Jakich emocji nam ta przygoda dostarczyła, zobaczcie na zdjęciach poniżej.

London Eye

Któż z nas nie chciałby unosić się w powietrzu i z poziomu chmur obserwować świat? Grupa naszych młodych emigrantów próbowała dziś wzbić się ponad ziemską przeciętność i spojrzeć na wszystko z góry dzięki przejażdżce na London Eye.

London Eye, ukończone w 1999 r., nazywane jest również Millennium Wheel (Kołem Milenijnym). Znajduje się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,8 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.

Przed oddaniem się podniebnym wojażom, mieliśmy przyjemność brać udział w prelekcji wygłoszonej przez pana historyka Grahama w języku angielskim.

London Transport Museum

W naszej wędrówce przez miasto nie mogło zabraknąć interaktywnego London Transport Museum. W ciekawy sposób przedstawia ono rozwój londyńskiego transportu począwszy od wieku XIX, a skończywszy na futurystycznych wizjach przyszłości.

Ekspozycja została podzielona na kilka części. Zwiedzanie rozpoczynamy przenosząc się windą do roku 1800, gdzie możemy zobaczyć naturalnej wielkości tramwaje konne i elektryczne z tamtego okresu oraz poznać trudne początki okresu gwałtownego rozwoju transportu w czasach rewolucji przemysłowej.

Muzeum figur woskowych…

…zostało założone w 1835 przez Marie Tussaud w Londynie. Znaleźć tu można figury znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia.

Marie Tussaud przybyła w 1835 do Londynu z woskowymi odlewami głów zgilotynowanych w czasie rewolucji francuskiej arystokratów m.in. Marii Luizy, księżniczki de Lamballe (ostatni wykonała 8 lat przed śmiercią), które to stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych (obecnie Madame Tussauds prezentuje naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki, sportu i założyła pierwszą wystawę przy Baker Street, przeniesioną w 1884 przez jej wnuka do obecnej siedziby na Marylebone Road.

To co dziś widzieliśmy z zapatym tchem to coś zdecydowanie więcej niż „tylko” figury. To także film o superbohaterach Marvela w 4D, przejażdżka taksówkami przez historię Londynu, czy tak wyjątkowe ekspozycje tymczasowe jak saga Gwiezdnych Wojen.

Można tu spokojnie spędzić cały dzień i nie poczuć nasycenia atrakcjami.

Oxford

W sobotę, 8 lipca odwiedziliśmy Oxford – miasto znane przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oxfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oxford od XIX w. nazywany jest „miastem malowniczych wież”.

W mieście znajduje się wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem, m.in. Ashmolean Museum – najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz Bodleian Library – jedna z największych i najstarszych bibliotek w kraju. W Oxfordzie siedzibę ma Oxford University Press, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie.

Niezwykły charakter tego miasta podkreśla jego niepowtarzalna architektura, widoczna na zdjęciach.

Brighton

Nie zwalniamy tempa i poznajemy kolejne zakamarki i tajemnice Anglii. W niedzielę udaliśmy się do nadmorskiego kurortu – Brighton. Pod koniec XIX i na początku XX wieku zaczął się prawdziwy rozkwit Brighton jako letniej stolicy Anglii. Do dziś jest to niezwykle popularny ośrodek wśród turystów (zarówno z Anglii, jak i z innych krajów).

Spośród wielu atrakcji jakie kryje Brighton, wybraliśmy jako nasz przedmioty zainteresowania:

  1. Royal Pavilion z XVIII – XIX wieku, przebudowany w stylu hindi w latach 1815–1823 przez Johna Nasha, zbudowany na polecenie Jerzego IV Hanowerskiego, przykład egzotyzmu w sztuce europejskiej, z ogromnymi kopułami w kształcie cebuli, minaretami, wielkimi smokami zamontowanymi na suficie, żyrandolami w kształcie drzewa,
  2. Molo ‘Palace Pier’ – zbudowane w 1899,
  3. Sea Life Centre – oceanarium położone tuż nad morzem, w niewielkiej odległości od mola, znajduje się w nim najdłuższy w Europie podwodny tunel, gdzie z bliska można zobaczyć rekiny i inne zwierzęta morskie i w końcu
  4. Zbudowaną zaledwie rok temu wieżę i360 – najwyższa na świecie wieżę obserwacyjną.

Warner Bros Studios – Muzeum Harry’ego Pottera

W poniedziałek, 10 lipca cały autokar aż drżał w posadach, wszyscy bowiem z wielką niecierpliwością czekali na wizytę w Warner Bros Studios – Muzeum Harry’ego Pottera.

Elementy scenografii, w tym zamek Hogwart, księgarnia „Esów i Floresów” z magicznymi księgami, salon Gryffindoru oraz rekwizyty i kostiumy głównych bohaterów – to wszystko było do obejrzenia z bliska w muzeum Harry’ego Pottera.

W jednym z największych studiów filmowych w Europie, na ponad 23 tys. metrów kwadratowych, kosztem 161 mln dolarów wytwórnia wykreowała świat Harry’ego Pottera. Po to, by podczas trzygodzinnej wycieczki, można było odkryć wszystkie sekrety związane z ekranizacjami, zobaczyć miejsca znane z kina, poznać wszystko od środka, sprawdzić jakie sztuczki i efekty specjalne zastosowała ekipa, obejrzeć oryginalne kostiumy i rekwizyty. …a także salon Gryffindoru (fot. materiały prasowe) W muzeum będą też elementy spektakularnej scenografii, w tym zamek Hogwart w mniejszej skali, który służył jako model w każdej części filmu. Również znajdujące się w nim biuro Albusa Dumbledore’a, dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zobaczyć będzie tez można Wielką Salę zaprojektowaną do części „Harry Potter i kamień filozoficzny” przez zdobywcę Oscara, Stuarta Craiga, księgarnię „Esów i Floresów” z magicznymi księgami, salon Gryffindoru, kuchnię rodziny Weasley ze stołem nakrytym do kolacji, a nawet całą ulicę Pokątną.

Emocji było co niemiara, zaś w powietrzu dało się wyczuć prawdziwą magię.

Natural History Museum

Poniedziałek, 10 lipca upłynął nam bardzo pracowicie pod kątem edukacyjnym. Tuż przed otwarciem Muzeum Historii Naturalnej przed wejściem zgromadziła się już pokaźna kolejna entucjastów tego miejsca.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jest jednym z trzech wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road w South Kensington (inne to Science Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta).

Prace nad budynkiem rozpoczęto w 1873, a zakończono je w 1880. Oficjalne otwarcie odbyło się w 1881r.

Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszy się symulowane trzęsienie ziemi, którego mogą doświadczyć zwiedzający oraz galeria dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący, ruchomy dinozaur-robot. W głównym holu znajduje się odlew szkieletu diplodoka.

W muzeum tym można wielu eksponatów dotknąć, spróbować, wykonać różne symulacje i eksperymenty, a całość jest głównie przeznaczona dla młodszych, choć starsi też mogą się wiele nauczyć. Znajduje się tam m.in. kolekcja ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków w różnych stadiach ewolucji.

Na samym szczycie galerii znajduje się plaster wycięty z pnia sekwoi o średnicy 6 metrów.

Science Museum

Kontynuując dzień poznawczo-edukacyjny, udaliśmy się do mieszczącego się po sąsiedzku z Natural History Muzeum – Science Museum.

Muzeum Nauki w Londynie to muzeum nauki i techniki. Bezpośredniej inspiracji do powstania tego muzeum dostarczyła Światowa Wystawa w Londynie, zorganizowana w 1851 r. jako pierwsza o prawdziwie międzynarodowym charakterze (wzięło w niej udział 17 160 wystawców). Prezentowano głównie dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa, w tym wiele ówczesnych nowości technicznych oraz naukowych. Większość z prezentowanych osiągnięć pochodziła z terenu Wielkiej Brytanii oraz całego Imperium Brytyjskiego.

Wystawa ta cieszyła się ogromnym powodzeniem (zwiedziło ją ponad 6,1 mln osób) i dlatego po jej zakończeniu zrodziła się inicjatywa, aby utworzyć instytucję, gdzie byłyby stale pokazywane najbardziej wartościowe i interesujące eksponaty, reprezentujące rozwój brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. Muzeum otrzymało siedzibę na ulicy Exhibition Road w South Kensington, stopniowo rozbudowaną.

Prezentowane zbiory obejmują eksponaty z różnych dziedzin nauki i techniki, przy czym uporządkowane są przeważnie zgodnie z zasadą obrazowania rozwoju historycznego tych dziedzin.

Cambridge

Nasz przedostatni dzień obozu spędziliśmy w przepięknym, wręcz ujmującym mieście Cambridge, kórego malownicze położenie nad rzeką Cam uwiodło bez reszty wszystkich.

Fascynujące ciekawostki związane z Cambridge, życie studenckie uczących się tu studentów, system edukacji w Anglii, czy wreszcie całe naręcze bardzo przydatnych angielskich idiomów z niezwykłą pasją przedstawił nam nasz przewodnik Graham.

Cambridge jest siedzibą drugiego po Oxfordzie najstarszego uniwersytetu w Anglii, który został założony w 1209. Klinika uniwersytecka Addenbrookes należy do jednej z największych w Wielkiej Brytanii, a jej charakterystyczny komin na stałe wpisał się w krajobraz miasta. W latach 1990–1998 miasto było siedzibą Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Pożegnanie z Londynem w Tate Modern

Czas niestety jest dla nas bezlitosny. Po dzisiejszym rejsie Tamiza, wizycie w galerii Tate Modern i w końcu po zjedzeniu lunchu przy Tower of London, musimy wracać do rzeczywistości i powoli wybudzić się z naszego angielskiego snu.

 

 

przypomnienie_Londyn_2017

London_Eye_at_night_5

Zapraszamy serdecznie uczniów od klasy 5 PSP do udziału w obozie językowym „Oxbridge i Londyn”, który odbędzie się w dniach 5-13 lipca 2017r.

Podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii zobaczycie Oxbridge: dwa najstarsze anglojęzyczne ośrodki edukacyjne o niezwykłej historii, ciekawej formie nauki i magicznych zakątkach. W trakcie zwiedzanie będziecie mogli porównać te dwa miasta: Oxford i Cambridge oraz zastanowić się, w którym z nich mielibyście ochotę studiować 🙂 Dodatkową atrakcją będzie wizyta w nadmorskim kurorcie Brighton i wjazd na, otwartą w zeszłym roku, Wieżę i360. A może spodoba Wam się spacer szklanym tunelem w akwarium lub przeniesienie się w bajeczny świat wschodu podczas wizyty w Pawilonie Królewskim? Odwiedzicie także Warner Bros Studio i miejsca, które znacie z produkcji serii filmowej „Harry Potter”. Londyńskie spotkanie z dinozaurami i różnymi środkami transportu dopełni wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii. A wszystkiemu temu będzie towarzyszyć język angielski, zadania językowe, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele pobudzających wyobraźnię rozmów oraz kontaktów. W naturalnym dla języka angielskiego środowisku łatwiej uda Wam się przełamać barierę mówienia i otworzyć na nowe językowe wyzwania 🙂

Do dnia 25 marca prosimy o wpłacenie zaliczki w wysokości 500zł oraz dostarczenie wypełnionego i podpisanego zgłoszenia na wyjazd edukacyjny.

Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z dokumentami uzupełniającymi informacje o obozie:

 

 Szczegółowy program obozu wraz z kosztami

 Ogólne warunki uczestnictwa w obozie

 Zgłoszenie na wyjazd edukacyjny