Święto Szkoły

[ A+ ] /[ A- ]

Święto Szkoły to najważniejsza uroczystość w Superszkole. Od dnia nadania jej imienia rtm Witolda Pileckiego, dzień 16 maja jest okazją do podsumowania pracy uczniów, nauczycieli i rodziców, a także refleksji nad historią naszej Ojczyzny.

„Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”.

Część artystyczna nawiązywała do wartości które kształtowały rtm Witolda Pileckiego i były drogowskazami w Jego życiu. Wspominaliśmy majowe święta i rocznice związane z historią Polski i osobą Rotmistrza: Święto Konstytucji 3 maja, Dzień Flagi, Bitwę o Monte Cassino, dzień urodzin i śmierci Witolda Pileckiego. Rozważań nad pięknem naszych barw ojczystych w „Pieśni o fladze” dokonali uczniowie klasy 5: Basia Ryś i Krzyś Wilk. Wiersz „Bagnet na broń” przypomniał Jaś Skoniecki z klasy 6bMartynka Kwiatkowska z kl. 1 oraz Dominika Flisek z klasy III gimnazjum zaprezentowały „Hymn do miłości kochanej ojczyzny”.

Pierwszą piosenkę o żołnierzach wyklętych zagrał i zaśpiewał Franek Dankowski z kl. 4. W wyjątkowy nastrój wprowadziła nas Maja Kwiatkowska z kl. II gimnazjum śpiewając wiersz „Być może” oraz Marysia Świtaj z kl. I gimnazjum wykonując „Dziewczynę z granatem”.

Uczniowie klas 6a i 6b pod batutą Pani Aleksandry Kondraciuk zaśpiewali o pierwszej w Europie konstytucji, a także żołnierską piosenkę z 1926 r. „Więc pijmy wino, szwoleżerowie” – na akordeonie grał Antek Hruban z klasy 6a.

Chór zaśpiewał też pieśń „Morze nasze morze”.

Maksymilian Matuszewski z klasy 6a wykonał piosenkę „Czerwone maki na Monte Cassino”. Końcowe akordy tej części uroczystości poświęcone były Mamom. Jan Paweł II powiedział „Ojczyzna jest Matką szczególną”.

Mieczysław Fogg – żołnierz AK, sprawiedliwy wśród narodów świata zaśpiewał, że „najpiękniejsze z wszystkich słów jest słowo Matka i serce Jej najczystsze z serc”.

Nasza szkoła promuje uczniów utalentowanych, odznaczających się nietuzinkowymi cechami. Dlatego też przyznajemy nagrody Anioła Talentu uczniom, którzy w jakiejś dziedzinie wykazują się niezwykłymi umiejętnościami.

W tym roku otrzymali je:

  1. Ziemowit Pietrucha z kl. III gimnazjum
  2. Dominika Flisek z kl. III gimnazjum
  3. Bartłomiej Różycki z kl. III gimnazjum
  4. Adam Lesiński z kl. III gimnazjum
  5. Daria Adamczyk z kl. II gimnazjum
  6. Pola Kozłowska z kl. III gimnazjum
  7. Maksymilian Matuszewski z kl. 6a
  8. Gabriela Lęcznar z kl. 6b
  9. Jakub Janowski z kl. 6b
  10. Jan Skoniecki z kl. 6b

Oprócz Aniołów Talentu, przyznajemy również Nagrody Patrona, które otrzymują uczniowie w sposób szczególny zaangażowani w życie społeczności szkolnej.

W tym roku nagrody otrzymali: Dominika Flisek, Julia Melak oraz Michał Piedziuk z klasy III gimnazjum

Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Jolanta Bredek-Morawska.

Czas spędzony w gościnnej Sali Akademii Sztuki Wojennej na długo zostanie w naszej pamięci. Do zobaczenia za rok.

Dziękujemy serdecznia Pani Marcie Skok za wykonanie filmu oraz Panu Adamowi Skonieckiemu za fotoreportaż 🙂

Maria d’Erceville

Paweł Kimula

Marek Ruszczak