Frankofonia

[ A+ ] /[ A- ]

Nasza przygoda z Frankofonią rozpoczęła się dyskoteką szkolną dla gimnazjum pod hasłem „Carnaval – vive la France”, której towarzyszyła prezentacja ukazująca jak mieszkańcy różnych krajów frankofońskich (znajdujących się na 5 kontynentach) bawią się podczas karnawału. Okazało się, że karnawał we francuskojęzycznej  Kanadzie jest największym zimowym karnawałem na świecie!

Młodsze klasy bawiły się przebrane za postaci z bajek francuskiego bajkopisarza Charles’a Perrault szukając inspiracji do konkursu „Znawca baśni”.

Kolejnym punktem projektu były prezentacje uczniów przedstawiające kolejne kraje, kontynenty będące członkami  Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (L’Organisation internationale de la francophonie).  Frankofonia oznacza wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych.

Dzięki „Przygodom Mikołajka” nasi uczniowie poznali wielkanocne zwyczaje Francuzów, następnie mogli sprawdzić się w konkursie dotyczącym tychże zwyczajów, szczęśliwi zwycięzcy otrzymali czekoladowe jajka, bien sûr! (Oczywiście!)

Barwne, wesołe i trochę szalone przedstawienie przygotowane przez klasę  IIB gimnazjum pomogło nam przypomnieć sobie wiele faktów i postaci związanych z historią Francji.

Nasz szkolny festiwal frankofonia zakończył się udziałem Klary Twardowskiej i Marysi Świtaj w warszawskim festiwalu piosenki francuskojęzycznej FrankoFonia.