Debata Oksfordzka

[ A+ ] /[ A- ]

Drodzy uczniowie klas 7 i 8,

Dnia 17 grudnia na godzinach wychowawczych – oczywiście poprzez Teams – odbędzie się debata oxfordzka, która polega na dyskusji nad tezą dwóch osób lub zespołów. Już 10 grudnia każda klasa dostanie do wyboru kilka możliwych tematów debaty i wspólnie wybierze dwa z nich. Wtedy jeszcze nie będziecie wiedzieć którego tematu i strony będziecie bronić, więc zostanie wam tydzień na przygotowanie najlepszych możliwych argumentów dla obu stron. Warto zaznaczyć, że debata odbędzie się tylko w gronie klasy.

Dnia 17 grudnia nauczyciel losowo podzieli was na 4 drużyny. Każdej z nich przydzieli temat i stronę, której dany zespół będzie bronić. Następnie na 10 minut zostaniecie przydzieleni do pokoju swojego zespołu, żeby podsumować argumenty i podzielić się nimi w taki sposób, żeby każdy uczeń powiedział przynajmniej jeden. Potem, pod nadzorem wychowawcy, będzie prowadzona debata. Na początek drużyna nr 1 zmierzy się z drużyną nr 2, a potem drużyna nr 3 – z drużyną nr 4.

W trakcie 15-minutowej debaty dwie drużyny, które nie uczestniczą aktualnie w rozmowie, uważnie słuchają argumentów. Pod koniec każdej debaty oddają głosy, oceniając która drużyna lepiej sobie poradziła. W ten sposób na koniec lekcji wyłonione zostaną dwie zwycięskie drużyny z klasy ósmej oraz dwie z każdej z klas siódmych.

Dwie zwycięskie drużyny z każdej klasy zmierzą się ze sobą podczas finału, którego termin zostanie ogłoszony po feriach zimowych. Każda osoba z zwycięskiej drużyny dostanie immunitet na cały dzień. Ci, którzy dojdą do finału, ale ostateczne starcie przegrają, otrzymają dodatkowe nieprzygotowanie do wykorzystania na wybranym przez nich przedmiocie. Główne zasady debaty to: nie obrażamy siebie nawzajem i nie wyśmiewamy argumentów drugiej strony.

130686721_3428084703895574_8385337672031516030_o